Hükümet, çocuklarının eğitimine ve bakımına yardımcı olabilmek adına çeşitli yardımlarda bulunulması kararına varmıştır. Öncelikle her yeni doğan çocuk için doğum yardımı yapılır. Bu hususta detaylı bilgilere Doğum Yardımı haberimizde detaylı olarak anlattık. Daha sonra da 0-18 yaş arası çocuklara eğitim ve bakım masraflarında yardımcı olabilmek adına çocuk yardımı yapar. Bu yapılan miktar çocuk parası olarak adlandırılır. Çocuk parası hakkınızın bulunup bulunmadığı ve varsa da hakkınız olan çocuk parası miktar yasalar kapsamında belirtilmiştir. Peki kimler çocuk parası alabilir? Çocuk parası alma şartları nelerdir? Çocuk parası nasıl ve nereden alınır?

Kimler Çocuk Parası Alabilir?

Öncelikle çocuk parası almanız için gerekli olan öncelik şart, sigortalı olmanızdır. Öz çocuklarınızın yetiştirilmesi ve bakımı için çocuk parası alma hakkına sahipsiniz. Bunların yanında;  • Evlan edindiğiniz çocuklar
  • Mahkeme kararı ile bakımınız altına verilen çocuklar
  • Üvey çocuklar ya da öz çocuğunuzmuş gibi yetiştirdiğiniz ve bakımını sağladığınız çocuklar için çocuk parası alma hakkına sahipsiniz.

Çocuk parası almak için çocuğunuzun 18 yaşını doldurmamış olması ve sigortalı olmanız yeterlidir. Bu kriterleri sağlayan kişiler çocuk parası alabilir. Peki çocuk parası ne kadar?

2019 Çocuk Parası Miktarı – Çocuk Parası Ne Kadar?

Çocuk parası miktarı çocuğunuzun yaşı ile alakalı olarak farklılık göstermektedir. 0-6 yaş aralığındaki kişilere farklı bir miktar ve 6-18 yaş aralığındakilere ise farklı bir miktarda ödeme yapılmaktadır. 2019 yılı için güncel rakamlar aşağıda verilmiştir.

  • 0-6 yaş aralığı için çocuk yardımı miktarı 51,35 TL olarak
  • 6 yaş üzeri çocuk yardımı tutarı ise 25,68 TL olarak belirlenmiştir.

Çocuk Parası Ne Zaman Ödenir, Hangi Tarihte Yatar?

Çocuk parası üç aydan üç aya ödenmektedir. Çocuğunuz için alacağınız ilk çocuk parası çocuğunuzun doğduğu dönemi takip eden döneme ait olmaktadır. Yani çocuk paranız Ocak, Nisan, Temmuz, Ekim ayından itibaren başlamaktadır. Aşağıda 2019 yılı için ödeme dönemleri belirtilmiştir.

  • 2 Ocak 2019: 2019’nin 4. üç aylık çocuk parası dönemi
  • 3 Nisan 2019: 2019’nin ilk üç aylık çocuk parası dönemi
  • 3 Temmuz 2019: 2019’nin 2. üç aylık çocuk parası dönemi
  • 2 Ekim 2019: 2019’nin 3. üç aylık çocuk parası dönemi

Çocuk parası almak için sosyal güvenlik kurumu müdürlüklerine başvuruda bulunmanız yeterlidir. İlgili başvuru belgelerini orada temin edebilir ve başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Çocuk parası alma hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ÇOCUK PARASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, çocuk parası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan çocuk parası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.