Çocuğumu okula geç göndermek istiyorum, ne yapmalıyım?

İlkokul 1. Sınıf öğretmeni, öğrencisi ve velisi olmak oldukça farklı bir duygudur.  Bu hususta öğrenciler kadar, aileler ve öğretmenler de yeni eğitim öğretim döneminde büyük heyecan yaşamaktadır. Ülkemizde eğitim hayatına getirilmiş olan 4+4+4 sistemi ile 69 aylık çocuklar zorunlu olarak 1. Sınıfa başlatılmaktadırlar. Ancak çocuklarının eğitim hayatına atılmaya hazır olmadığını düşünen veliler olabilir. Bu çeşitli psikolojik sebeplerden ötürü veya sağlık sebeplerinden ötürü olabilmektedir. Bu hususta veliler çocuğumu okula göndermek istemiyorum, ne yapmalıyım şeklinde serzenişte bulunmaktadırlar. Peki çocuğunun okula hazır olmadığını düşünen veliler, bunu nasıl ispat edebilirler?

Çocuğumu okula göndermek istemiyorum, ne yapmalıyım?

Çocuğunuz 69 aylık veya daha büyük olsa bile gelişim yaşına daha uygun olan bir zaman diliminde 1. Sınıfa başlatmanız mümkündür.  Bu hususta Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren hastanelerden rapor alabilmektedir. Burada çok karıştırılan bir durum alınacak olan bu raporun, sağlık raporu olmamasıdır. Burada öğrencilerin 1. Sınıfa hazır olmadıklarını gösterir bir belgeden bahsetmekteyiz. Bu raporu aile sağlık merkezi yani aile hekimlerinden veya özel hastanelerden alamamaktasınız. Buralardan alacak olduğunuz raporlar kabul edilmemektedir.Alınacak olan raporda çocuklar için “Fiziken okula başlamaya uygun değil” ya da “Zihnen okula başlamaya uygun değil” şeklide olacak. Bu raporu alanında uzman çocuk doktorları, çocuk psikiyatristleri ya da nörologlar verecek.

Yapılan araştırmalarda genel itibariyle bu raporu almak için başvuru yapan veliler bu raporu bilimsel sebeplerden dolayı değil, ailelerin çocuklarına olan düşkünlüğünden kaynaklandığı belirtilmektedir. Bu sebepten dolayı bu raporu almak için başvuru yapmadan önce doğru kararı vermek adına, konu hakkında düşünmeniz yararınıza olacaktır. Bu yazımızda çocuğumu okula göndermemek için ne yapmalıyım, çocuğumu okula geç göndermek istiyorum,  ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporu nereden nasıl alınır konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER EĞİTİM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, eğitim konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan eğitim duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.