CNC Operatörü Nedir, Ne Demektir, Kimdir?

CNC operatörleri, makine parçası ve benzeri mekanik aksamları üretmekte olan atölyelerde ve fabrikalarda sıkça rastlanan meslek elemanlarıdır. CNC tezgah operatörü, verilen bir iş parçasını tornalama, frezeleme, taşlama gibi talaşlı imalat yöntemleri ile cnc tezgahlarının işleme merkezlerinde hazır programlar kullanarak, gerektiğinde parametreleri ve program verilerini değiştirerek, kendi başına ve belirli bir süre içerisinde işleme bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişilere denilmektedir.

Her CNC operatörü aynı işi yapmaz. Çünkü CNC makineleri farklı işlevlere sahiptir ve her birisinin farklı bir uzmanlık alanı bulunur. Dolayısıyla her makine için farklı teknik bilgi gerekebildiği için CNC operatörleri de kendi aralarında; CNC Freze, CNC Torna gibi farklı aletlere göre unvanlara sahip olabilmektedirler. Peki CNC operatörü nasıl olunur, olma şartları nelerdir?CNC Operatörü Nasıl Olunur?

Geçtiğimiz senelerde CNC operatörü olmak için 3 yıllık teknik eğitim alma zorunluluğu bulunmaktaydı. Ancak artık CNC operatörü olmak çok daha kolay. CNC operatörü olabilmek için, eğitimlerinin verildiği kurslara müracaat etmeniz ve sertifikasını yani belgesini almanız gerekmektedir. CNC operatörü kursları, İSMEK gibi ücretsiz kurs merkezlerinde verildiği gibi ücretli meslek edindirme kursları vasıtası ile de verilmektedir. Bu sebepten ilinizde veya ilçenizde hangi kurslar bulunmaktaysa bunlara müracaat etmeli ve kursu başarı ile bitirerek CNC operatörlüğü sertifikası almalısınız.

CNC Operatörleri Ne Kadar Maaş Alırlar? CNC Operatörü Maaşları

Ülkemizde çok sayıda firma CNC operatörü aramaktadır. İş olanağı oldukça fazla olan CNC operatörleri ayrıca 4 bin TL ile 6 Bin TL arasında ve hatta deneyimlerine göre çok daha fazla miktarlarda ücret yani maaş alabilmektedirler. Kazanmış oldukları maaş miktarı da mesleğe olan ilgiyi arttırmaktadır.

Bu yazımızda CNC operatörü nedir, ne demektir, ne iş yapar, görevleri nelerdir, iş ve görev tanımı gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER CNC OPERATÖRÜ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, cnc operatörü konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan cnc operatörü duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.