CİMER nedir, ne demektir?

Teknoloji ilerledikçe devlet yetkililerimiz de bu konudaki çalışmalarına hız vermekte ve devlet işlerinin yürütülmesinde teknolojik gelişmeleri esas alarak yenilikler yapmaktadır. Devletimiz BİMER, E-Devlet gibi bu alanda sayısız hizmeti aktif hale getirmiş ve bürokratik işlemleri oldukça hızlandırmıştır. Vatandaşlarımızın sorunlarını dile getirebilmesi ve kısa zamanda çözüme kavuşturulması adına yapılan yeniliklere,  geçtiğimiz dönemde bir yenisi daha eklendi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi yani kısa adıyla CİMER faaliyete geçirildi. CİMER ile vatandaşların daha hızlı bir şekilde kamu haklarından faydalanması, sorunlarının çözülmesi, şikayet ve taleplerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır.

CİMER, 2006 yılından bu yana hayatımızda olan ve yurttaşların talep, öneri, ihbar ve şikayetlerini herhangi aracı bir kurum olmadan doğrudan cumhurbaşkanlığına iletebilmeleri amacı ile kurulmuş bir web servisidir. Sadece CİMER İnternet adresi üzerinden değil aynı zamanda telefon ve mektupla da başvurular kabul edilmektedir. Yapmış olduğunuz başvuru için bir takip numarası verilmekte ve bu takip numarası ile şikayetinizin hangi durumda olduğunu görebilmektesiniz.Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi yani CİMER ile gönderilen şikayetlere ve sorulara veya sorunlara en geç 30 gün içerisinde cevap verilmektedir. Yapılan açıklamalarda şimdiye kadar 10 milyondan fazla vatandaşımızın CİMER sistemi ile devletimiz ile iletişime geçtiği belirtilmiştir.

CİMER’e neler şikayet edilir?

CİMER’e kamuyu ilgilendiren her türlü şikayet, öneri ve talebi dile getirebilirsiniz. Örneği ikametinizin bulunduğu belediyenin hatalı bir işlemini gördüğünüzde bunu CİMER vasıtası ile dile getirebilir ve çözüm isteyebilirsiniz. Yine bir kamu kurumunda işini düzgün yapmayan bir memuru da buradan şikayet etme şansınız bulunmaktadır.

Cimer ne işe yarar, çalışma sistemi nasıldır?

Herhangi bir kamu kurumuna gittiğinizde karşınızda muhatap bulmak zor olabilmektedir. Özellikle şikayet ve talep konularında kamu kurumlarından doğrudan bir yetkiliye ulaşamayabiliyorsunuz. CİMER ile bu durum tamamen ortadan kaldırılmış durumda. Siz CİMER’e yazmanızın ardından hangi kurum sorumlu ise başvurunuz o kuruma iletilmekte ve cevap oluşturmaları istenmektedir. Akabinde de başvurunuza uygun olarak veya sorununuza çözüm olarak bir cevap hazırlanmaktadır. Tabi sadece soru cevap olarak da düşünmemek gerekir. Başvurunuz akabinde bir yaptırım veya ceza uygulanacaksa bunun uygulaması gerçekleştirilir ve yine tarafınıza konu hakkında bilgi verilir. Bu sayede de kısa süre içerisinde sorunlarınız çözüme kavuşturuluyor. CİMER sisteminden sadece Türkiye’de yaşayan vatandaşlarımız değil aynı zamanda yurt dışında yaşayan gurbetçiler ve hatta ülkemizde tatile gelmiş turistler de başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

CİMER etkili midir, faydaları nelerdir?

Cimer hakkında bilgi

CİMER sayesinde ilk başta zamandan tasarruf etmektesiniz. Standart bir durumda sorununuzun çözümü için ilgili kamu kurumuna müracaat etmeli ve dilekçe ile talebinizin yerine getirilmesini istersiniz. Ancak CİMER ile tek tıkla tüm işlemlerinizi yapabilmeniz mümkün. Ayrıca başvurunuzun durumunu da detaylı olarak görüntüleme şansınız bulunmaktadır. Şayet sorunlarınıza çözüm arıyorsanız CİMER kesinlikle etkili ve başvurulması gereken bir yoldur.

CİMER çalışma ve mesai saatleri nasıldır?

CİMER’e günün 24 saati ulaşabilirsiniz. Resmi tatil veya hafta sonu fark etmeksizin şikayetlerinizi istediğiniz saatlerde dile getirebilirsiniz. Ancak şikayetlerinizin çözümü, şikayetinizi ilgilendiren kamu kurumunun çalışma saatlerine bağlıdır.

Bu yazımızda CİMER görevleri nelerdir, ne anlama gelir,  kim okuyor gibi kısaca hakkında bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan CİMER Başvurusu yapabilirsiniz.


DİĞER CİMER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, cimer konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan cimer duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.