Çıkma belgesi nedir, ne demektir, ne işe yarar?

ÖSYM sınavlarına katılarak herhangi bir üniversiteye kayıt yaptırmaya hak kazanmış olan adaylardan, kayıt esnasında diploma istenmektedir. Ancak mezun olan bir öğrencinin diploması yaklaşık 2 ay gibi bir süre zarfında hazırlanmaktadır. Üniversiteyi kazanan bu öğrenciler çıkma belgesi yani diploma yerine geçer belge ile yükseköğretim kurumlarına kayıt işlemlerini yaptırabilmektedir.

Çıkma belgesi 6 ay süre zarfında geçerliliğini korumakta olan bir belge olup, bu süre zarfında sizden diploma isteyen kurum ve kuruluşlara verilebilmektedir. Peki çıkma belgesi nasıl ve nereden alınır?Çıkma belgesi nasıl ve nereden alınır?

Açık öğretim lisesi öğrencilerinin evrakları iki farklı yerde arşivlenmektedir. 2010 yılı ve öncesinde kayıt olan öğrencilerin dosyaları Açık Öğretim Lisesi yani AÖL arşivinde ( Ankara) bulunuyorken, 2011 ve sonraki yıllarda kayıt olmuş olan öğrencilerin dosyaları il ve ilçelerde oluşturulan irtibat bürolarında ( Halk Eğitim Merkezleri, Mesleki Eğitim Merkezleri ) arşivlenmektedir. Bu sebepten dolayı 2011 öncesinde kayıt olmuş iseniz istediğiniz herhangi bir irtibat bürosundan, 2011 yılından sonra kayıt yaptırmış iseniz de Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yaptırdıkları yani kayıt oldukları irtibat bürolarından çıkma belgelerini alabilmektedirler.

Bir dilekçe ile başvuruda bulunarak çıkma belgenizi şahsen veya posta yolu ile irtibat bürosundan temin edebilirsiniz. Fakat çıkma belgesi başkası tarafından alınacaksa, kişinin elinde noter onaylı vekaletname bulunmalıdır. Çıkma belgesinin aslı diplomanızı aldıktan sonra muhakkak teslim edilmek zorundadır. Şayet tarafınıza daha önce diploma verilmişse, çıkma belgesi düzenlenmez.

Çıkma belgesi ne kadar sürede alınır, kaç günde gelir?

Çıkma belgesi almak için TC kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanınız ile başvuruda bulunmanız yeterlidir. Akabinde işleminiz kısa sürede halledilerek çıkma belgeniz size teslim edilir. Bu yazımızda çıkma belgesi nedir, ne işe yarar, alma şartları nelerdir, kimlere verilir hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, açık öğretim lisesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan açık öğretim lisesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.