Çifte vatandaşlık nedir, ne demektir?

Çifte Vatandaş; aynı anda 2 ya da daha fazla ülkede vatandaşlık hakkına sahip olan kişilere denir. Çifte vatandaş olmak bazı durumlarda para ile olabilir. Çifte vatandaş; kişinin ailesi ile gelebilen bir hak olabilir. Bir yerde belli bir süre yaşamış olma sonucunda da çifte vatandaş olma hakkı elde etmek mümkündür. Kişilerin yaşadıkları ülkeye başka bir ülkenin vatandaşı olduğuna dair belgeleri sunmaları son derece önemlidir aksi halde bulundukları devlet sadece kendi vatandaşı olarak işlemler yürütebilir ve bu sonrasında iki devlet arasındaki belge alışverişinde tutarsızlık yaşanmasına neden olabilir. Çifte vatandaş olarak hayatını sürdüren bir kişi; vatandaşı olduğu ülkelerin bütün ayrıcalıklarından yararlanmakta ve bütün yasalarından da sorumlu tutulmaktadır.

Çifte vatandaş nasıl olunur? Çifte vatandaşlık nasıl alınır?

Çifte vatandaş olmak için bir takım şartlar vardır. Bazı insanlara çifte vatandaş olma hakkı doğuştan gelirken bazı kişilere gereklilikleri sağlaması halinde vatandaşlık vermek mümkündür. Bir kişi gerekli koşulları sağlaması halinde pek çok ülkenin vatandaşı olabilir. Sonradan bir ülkenin vatandaşı olmak istiyorsanız bu sürecin kolay olmayacağını ve oldukça zor koşulları sağlamanız gerektiğini bilmeniz gereklidir.  • Bir ülkede doğmuş olmanız size o ülkenin vatandaşı olmanızı sağlayan en kolay yöntemdir.
  • Ülke vatandaşlarından biri ile kan bağı olması da vatandaşlık almanızı kolaylaştıran etkenler arasındadır.
  • Bazı ülkelerde 5 ile 10 sene arasında ikamet etmeniz vatandaşlık hakkı elde etmeniz için gerekli olan tek koşuldur. Bu süreç sonrasında başvurularınızı yaparak vatandaşlık alabilirsiniz.
  • Bir ülkede illaki ikamet etmenize gerek yoktur. Özellikle gelişmiş ülkeler vatandaşlığı bir gelir aracı olarak görmekte ve vatanda olmak isteyen kişilerden ücret talebinde bulunmaktadır. Gerekli ücreti vermeniz halinde hızlıca ülkenin vatandaşı olabilirsiniz. İngiltere, ABD bu konuda en önemli örnekler arasında yer alır.
  • Bir ülkede belirli bir para üzerinde yatırım yapıyor olmanız yani o ülkeye katkı sağlıyor olmanız da ülkeden vatandaşlık almanız konusunda size yardımcı olacaktır.
  • Ülkeler ihtiyaçlarına göre de vatandaşlık verebilmektedir. Belirli bir meslek dalına müdahil olmanız o ülkenin size vatandaşlık vermesine neden olabilir; mühendis, bilim adamı, doktor gibi statüler en fazla tercih edilenlerdir.

Bu şartları sunan devletlerden herhangi birinde gerekli koşulları sağlıyor olmanız halinde; yaşadığınız ülkenin nüfus müdürlüğüne başvuruda bulunmanız gereklidir. Ardından hangi ülkenin vatandaşlığını talep ediyorsanız ya da buna hak kazandıysanız o ülkenin konsolosluğu ile veya büyükelçiliği ile görüşmeniz gerekir. Gerekli şartları yerine getirdiyseniz ve belgeleriniz eksik değilse ülkenin vatandaşı olmanız çok zaman almaz.

Bazı hallerde kişilerin vatandaşlık gerekliliklerini sağlıyor olmaları yetmez. Kişinin aldığı cezalar ya da bazı şartları tam olarak sağlamıyor olması vatandaşlık verilmemesine neden olabilir ancak doğumla gelen vatandaşlık hakkı söz konusu olduğu zaman hiçbir durum engel yaratmaz.

Çifte vatandaşlık avantajları, faydaları nelerdir?

Çifte vatandaşlık sahibi kişiler genel olarak ülke seyahatleri sırasında sorun yaşamamaktadırlar. Örnek olarak Türkiye pasaportu ile sadece belirli ülkelere, herhangi bir vize almadan giriş yapabilirken, bir ABD pasaportu ile çok sayıda ülkeye sadece pasaportunuzu göstererek giriş yapabilmeniz mümkündür.

Çifte vatandaşlığı bulunan kişiler, vatandaşlık sahibi olduğu ülkelerde emlak yatırımı veya iş yatırımı yapma şanslarına da sahipler.

Çifte vatandaşların askerlik durumu nedir?

Ancak çokça bahsedilen ve araştırılan bir husus daha var bu da askerlik. Çifte vatandaşlık sahibi kişiler askerlik yapıp yapmayacaklarını merak ediyorlar. Örnek olarak Fransa’da doğmuş fakat aslen Türk olan ve çifte vatandaşlık sahibi bir kişi Fransa’da 1 günde askerlik hizmetini tamamlamış sayılmaktadır. Fakat Fransa’da yaptığı askerlik, ülkemizdekinden farklı kabul ediliyor ve askerlik hizmetini burada da gerçekleştirmesi bekleniyor. Bedelli askerlik yasasının çıkması ile beraber de çok sayıda Türk bu hizmetten faydalanarak, dövizle askerlik yapma şansı elde etmiştir.

Bu yazımızda çifte vatandaşlık hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ÇİFTE VATANDAŞLIK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, çifte vatandaşlık konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan çifte vatandaşlık duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.