Çiftçi Belgesi Nedir?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tarafından başlatılan uygulama ile çiftçilerimizin kayıt altında tutulmalarını sağlamak ve çeşitli yardımlardan faydalanmalarını sağlamak adına vatandaşlarımıza çiftçilik belgesi verilmektedir. Bu belgeyi alan vatandaşlarımız hem aşağıda saymış olduğumuz avantajlardan faydalanırlar hemde sisteme kayıt olarak devletimizin çeşitli raporlamaları rahat bir şekilde yapmalarına olanak tanırlar. Peki çiftçi belgesi almak vatandaşlarımıza ne tür faydalar sağlar?

Çiftçi Belgesi Ne İşe Yarar?

Çiftçi belgesi almak bireylere çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Öncelikle; • Tarım desteklemelerinden faydalanmak için
 • Tarım Bağkuru başlatmak için
 • Yol müstahsil belgesi çıkartabilmek için
 • Tarım kredisi başvurusu yapabilmek için
 • ÇKS kaydı başlatmak ve güncellemek için
 • Kredi kartı çıkartmak için
 • Çiftçilere özel tarifeli cep telefonu hattı almak için

Çiftçilik belgesi gerekmektedir. Peki çiftçi belgesi nasıl alınır, nereden alınır, alma şartları nelerdir, kimler alabilir?

Çiftçi Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır?

Çiftçi belgesi tarım ile uğraşmakta olan kişilerin çiftçilik mesleğini yaptıklarını gösteren Ziraat Odaları tarafından verilen bir belgedir. Çiftçi belgesi almak için öncelikle il veya ilçenizdeki ziraat odasına aşağıda vermiş olduğumuz belgeler ile beraber çiftçi belgesi almak için başvuru yapmanız gerekmektedir. Akabinde yapmış olduğunuz başvuru yönetim kurulu tarafından detaylı bir incelemeye tutulacaktır. İnceleme sonucu olumlu bulunan bireylerin daha sonra kayıtları aktifleştirilir ve çiftçilik belgeleri taraflarına teslim edilir.  Peki çiftçilik belgesi başvurusunda adaylardan istenen belgeler nelerdir?

Çitçilik Belgesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çiftçi belgesi başvurusu yaparken sizden çeşitli evraklar talep edilmektedir. Bu belgeler aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

Gerçek Kişiler İçin

 1. Tarla, bahçe,bağ vasıflı mülk ve veya kira/ortak ve veya yarıcı tapusu fotokopisi
 2. İl ilçe nüfus müdürlüğünden alınacak nüfus kayıt örneği sureti
 3. Kayıt olacak kişinin 1 adet (en az 6 ay önce çekilmiş) vesikalık fotoğraf
 4. Köy veya mahalle muhtar onaylı çiftçi kütüğü belgesi
 5. Tarla kiralık ise köy veya mahalle muhtarı ve aza onaylı kira kontratı
 6. Hayvancılık için ilçe tarım müdürlüğünden “işletme tescil belgesi” ve hayvan listesi
 7. 01.10.2008 tarihinden sonra ziraat odalarına kayıt olan çiftçilerimizin Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüklerine işe giriş bildirgesi verilmesi zorunlu olup 1 ay içerisinde ziraat odası beyanı bildirecektir. Böylece (4/1-a-b kapsamındaki sigortalılar için) tarım bağkuru başlamış olacaktır.
 8. Nüfus Cüzdanı fotokopisi

Tüzel Kişiler İçin 

Tüzel kişiler; Yukarıdaki beyan edilen evrakların yanında aşağıdaki evrakları tamamlayacaklar.

 1. Vergi levhası fotokopisi
 2. İmza sirküleri fotokopisi
 3. Yetki Belgesi fotokopisi
 4. Ticaret sicil gazetesi veya ana sözleşme

Bu yazımızda çiftçi belgesini kimler alabilir, çiftçi belgesi nasıl alınır, çiftçi belgesi nereden alınır detaylı olarak anlattık. Çiftçilik belgesi almak hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca Çiftçi Kayıt Sistemi haberimizi de okumanızı öneriyoruz.


DİĞER ÇİFTÇİ BELGESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, çiftçi belgesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan çiftçi belgesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.