CHP’ye Nasıl Üye Olunur?

Cumhuriyet Halk Partisi veya bilinen kısa adı ile CHP, 9 Eylül 1923 tarihinde kurulmuş olan, Atatürkçülük ve sosyal demokrasi görüşlerini benimsemiş bir merkez sol Türk siyasi partidir. Cumhuriyet Halk Partisi, 1923’ten 1950’ye kadar aralıksız iktidarda kalmış ve 1946’ya dek genellikle tek parti yönetimini uygulamıştır. Türkiye’de en uzun süre iktidarda bulunmuş siyasi partidir. CHP, kurucusu ve ilk genel başkanı Atatürk’ün vasiyeti ile tasarruf haklarını CHP’ye bıraktığı Türkiye İş Bankası’nın bir bölüm hissesinin de sahibidir. CHP’nin tasarruf hakkına sahip olduğu %28,1’lik orandaki bu banka hisselerinin kazancı, Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na aktarılmaktadır.

Çok sayıda kişinin Cumhuriyet Halk Partisi’ne üyeliği bulunmaktadır. Partiye yeni üye olmak isteyen kişiler ise üyelik işlemlerini nasıl gerçekleştirebileceklerini merak etmektedirler. Peki CHP’ye nasıl üye olunur?CHP’ye Üye Olmak İstiyorum, Nasıl Olurum?

Diğer siyasi partiler genel itibariyle üyelik işlemlerini il ve ilçelerde bulunan merkezlerden gerçekleştirmektedirler. Ancak CHP İnternet üzerinden online olarak üyelik başvurusu yapılmasını sağlayan bir hizmet ortaya çıkarmıştır. Aşağıda vermiş olduğumuz başvuru formu ile kolaylıkla CHP’ye üye olabilirsiniz. Ancak öncelikle her bireyin üyeliğinin kabul edilmediğini belirtmek gerekir. CHP’ye üye olmak isteyen vatandaşlarda aranan bazı başvuru şartları bulunmaktadır. Peki nedir bu başvuru şartları?

18 yaşını doldurmuş, medeni ve siyasi hakları kullanma ehliyetine sahip bulunan her Türk vatandaşı siyasi parti üyesi olabilmektedir. Ancak kimse bir partinin birden fazla teşkilat birimine üye olamaz ve yine kimse aynı zamanda birden fazla siyasi partinin üyesi olamaz. Bu başvuru şartlarını sağlayan kişiler aşağıda vermiş olduğumuz başvuru formu ile üyelik işlemlerini gerçekleştirebilirler.

İnternetten CHP Üyelik Başvurusu Yapmak İçin TIKLAYIN

Vermiş olduğumuz sayfaya girdikten sonra öncelikle İLERİ demeniz ve ardından açılan sayfada karşınıza çıkan TC kimlik numarası ve telefon numarası kısımlarını doğru olarak doldurmanız gerekmektedir. Telefonunuza onay kodu gelecek bu bunu gireceksiniz. Ardından da sizden istenilen diğer bilgileri girmeniz ve üyelik aidatını da ödediğiniz takdirde üyelik işlemleriniz tamamlanacaktır. Akabinde CHP kimlik kartınız da yaklaşık olarak 2 hafta ile 4 hafta arasında bir sürede adresinize gönderilecektir. Bu kargoda üye formu da bulunmaktadır. Bu formu imzalayıp doldurmanızın ardından son işlem olarak CHP Genel Sekreterliğine göndermeniz gerekmektedir. Üyelik formunuz buraya ulaştığında üyelik işlemleriniz tamamlanacaktır.

CHP Genel Sekterliği Adresi : Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi, Anadolu Bulvarı No:12 Söğütözü / ANKARA

İletişim : +90 (312) 207 40 00

CHP Üyelik Aidatı Ne Kadardır?

Aidat ödemelerinde kabul edilen yıllık alt limit 12 TL., üst limit ise 120 TL. tutarındadır. Üyelik aidatı için net bir rakam belirtilmemiş olup, bunun yerine alt ve üst sınır belirlenmiştir. Yani CHP’ye üye olmak isteyen vatandaşlar ne kadar üyelik aidatı ödemek istiyorlarsa, alt ve üst sınır limitlerine uyarak istedikleri tutarda bir ödeme gerçekleştirebilirler. Yani üyelik aidatı miktarı kişilerin tercihine bırakılmıştır ve ne kadar ödeme yapmak istiyorsanız limitler dahilinde yapabilirsiniz.

Bu yazımızda CHP üyelik başvurusu nasıl yapılır, CHP üye olma şartları nelerdir, CHP üye olmak için gerekli belgeler nelerdir, kimler CHP üyesi olabilir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER CHP HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, chp konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan chp duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.