Cezaevi müdürü nedir, ne demektir, kimdir?

Cezaevi müdürü, adından da anlayacağınız üzere hapishanelerde görevli olan müdürlerdir. Cezaevlerin yönetmeliklerinden ve mahkumlardan sorumlu olan cezaevi müdürü, mahkumların taleplerini karşılamaktadır. Bunların yanı sıra reformu sağlayarak topluma tekrar kazandırılması adına gereklik tetkikleri yaparak yardım eden kişilere cezaevi müdür denmektedir. Eski adıyla gardiyan yeni adıyla infaz koruma memurudur. Bu kişilere infaz koruma memurları olarak göreve başlar ve zaman içerisinde edindikleri tecrübelere göre cezaevi müdür yardımcısı olur ve daha sonra cezaevi müdürü olurlar.

Ayrıca cezaevinde müdür olmak ayrı bir sorumluluk ve dikkat gerektirmektedir. Mahkumlara karşı disiplin sağlamanın yanı sıra düzeni de sağlayarak sadece onlara odaklanması gerekiyor. Aksi halde en küçük hata bile pahalıya mal olabilir. Kolay gibi görünen cezaevi müdürlüğü aslında riskli ve stresli bir iştir.Cezaevi müdürü nasıl olunur?

Cezaevi müdürü olmak için gerekli sınav ve tecrübeler verilmesi şarttır. Adalet yüksekokulu mezunu olanlar örneğin direk olarak cezaevi müdürü olamamaktadır. İlk olarak cezaevinde muhasebe, katip, gardiyan ya da idari personel şeklinde görev alınması gerekiyor. Ayrıca bu görevleri de alabilmek için KPSS sınavını vermek, geçmek ve atanmak gerekiyor. Bunlar yapıldıktan sonra belli yıllar ve tecrübeler verildikten sonra ikinci müdürlük olunmaktadır. Daha sonra belli yıllar geçtikten sonra cezaevi müdür yardımcılığı ve en sonda müdür olunmaktadır. Ancak buraya gelene kadar verilen görevleri eksiksiz ve hatasız yapmakla beraber yüksek tecrübe edinmeniz gerekmektedir.

Cezaevi müdürü olduktan sonra belirlenen görevleri eksiksiz şekilde yapılması gerekmektedir. Örneğin çalışanları düzenli olarak kontrol edilmesi gerekiyor. Çalışanların yaptığı işleri yazılı ve sözlü olarak rapor alması gerekiyor. Asayiş ve güvenliği sağlayarak cezaevinde disiplin ve düzeni sağlaması gerekiyor. Haftada bir kez olmak şartıyla bulunduğu yerin tetkiklerini, düzenini, işleyişini ve diğer ayrıntılarını kontrol edip denetlemesi gerekmektedir. Verilen diğer onlarca görevi zamanında yapmalı ve her daim disiplini ve düzeni korumalıdır. Cezaevi müdürü olanlar ayrıca 4000 – 4500 TL maaş alırken bazı yerlerde bu yüksek olabilmektedir. Kişinin tecrübe ve yaptığı işe, bulunduğu yere göre maaş değişebilmektedir.

Bu yazımızda gardiyan cezaevi müdürü olabilir mi, cezaevi müdürü olma şartları nelerdir, ne iş yaparlar, görevleri nelerdir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER CEZAEVLERİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, cezaevleri konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan cezaevleri duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.