Cezaevi müdürü nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Cezaevlerinde görevli olan kişilerden bir tanesi de cezaevi müdürleridir. Ülkemizde 500’e yakın cezaevi bulunmaktadır. Bu cezaevlerinin her birisinde ise bir cezaevi müdürü görev yapmaktadır. Cezaevi müdürü adından da anlaşılacağı üzere hapishanelerde bulunan en yetkili kişidir. İlgili cezaevinin kurallar çerçevesinde sorunsuz işlemesi, mahkumların daha rahat koşullarda cezalarını çekebilmeleri adına görev yapmaktadırlar. Bu yazımızda cezaevi müdürü mesleği hakkında detaylı bilgiler paylaştık.

Cezaevi müdürü ne iş yapar, görevleri ve yetkileri nelerdir?

Cezaevi müdürü veya ceza infaz kurumu müdürü, öncelikle görev yapmış olduğu cezaevindeki iş ve işlemlerden sorumludur. İlgili ceza infaz kurumundaki işleyişin stabil ve kurallar çerçevesinde olması adına çalışır. Bunun dışında görevleri, yetkileri ve sorumlulukları ise aşağıda maddeler halinde verilmiştir.  • Kurum personelinin görevlerini yerine getirip getirmediğini denetlemek,
  • Mevzuatlar çerçevesinde ilgili cezaevinin hesap işlerini yürütmek ve denetlemek,
  • Hükümlülerin bilgilerini toplamak, sağlık durumlarını izlemek, kişisel uğraşlarının ve atölye çalışmalarını izlemek,
  • Kamu kurumlarınca kendisinden talep edilen istatistiki bilgileri derlemek ve sunmak,
  • En az haftanın bir günü gece cezaevi işleyişini gözetlemek,
  • Kurumun genel ihtiyaçları hakkında bilgiler toplamak ve bu bilgileri bakanlıklar ile paylaşmak,
  • Asayiş ve güvenlik konularında önlem almak, bu önlemlerin yetersizliği durumunda Bakanlığa bilgi vermek,

Gibi oldukça elzem görevlere sahiptir. Cezaevi müdürü kısaca cezaevlerindeki tüm işleyişten sorumludurlar. Cezaevlerinin genel olarak doluluk oranlarının yüzde yüze yakın olması işlerini zorlaştırmaktadır. Peki cezaevi müdürü olmak istiyorum nasıl olurum diyen vatandaşlarımız hangi yolları izlemelidirler.

Cezaevi müdürü olma şartları

Cezaevi müdürü olma şartları nelerdir, kimler olabilir?

Cezaevi müdürü olmak için yasalarca belirlenmiş olan bazı şartlar bulunmaktadır.

  • En az dört yıllık yüksek öğrenim mezunu olmak,
  • İdare memurluğu öğrenciliğinde geçen süre dahil, idare memuru olarak en az üç yıl veya eğitim uzmanı, öğretmen, psikolog, sosyal çalışmacı, sosyolog, mühendis, tabip, diş tabibi ve sayman unvanlarında toplam sekiz yıl hizmet süresi bulunmak,
  • Düzenlenmişse, son beş yıla ait müfettiş ve kontrolör hal kağıtlarının en az yarısından iyi not almak.

Cezaevi müdürü nasıl olunur?

Cezaevi müdürü olabilmek için şartlarda da açıkça belirttiğimiz üzere öncelikle cezaevi idare memuru olarak en az 3 sene veya yukarıda saymış olduğumuz eğitim uzmanı, öğretmen, psikolog, sosyal çalışmacı, sosyolog, mühendis, tabip, diş tabibi ve sayman mesleklerinde en az 8 sene deneyiminizin bulunması gerekmektedir. Bunun ardından Bakanlık görevde yükselme sınavı açmaktadır. Bu sınava katılarak iyi bir puan almalısınız. Akabinde de Adalet Bakanlığı tarafından öncelikle cezaevi müdür yardımcısı olarak atamanızın yapılması gerekmektedir. Ancak devlette.com olarak yapılan atamaları incelediğimizde doğrudan cezaevi müdürlüğüne de atamaların gerçekleştirildiğini görmekteyiz. Yani belirtmiş olduğumuz mesleklerde bulunan kişiler Adalet Bakanlığı tarafından yapılan atama ile doğrudan cezaevi müdürü olabiliyorlar.

Gardiyan cezaevi müdürü olabilir mi?

Gardiyanlar da cezaevi müdürü olarak görev alabilmektedirler. Gardinyan yazımızda belirttiğimiz idare memurluklarından bir tanesidir. Yani gardiyan olarak en az 3 sene çalışmanız durumunda cezaevi müdürlüğüne atamanız yapılabilir.

Bu yazımızda cezaevi müdürü olmak için ne okunur, cezaevi müdürünü kim atar, cezaevi müdürü ne mezunudur, cezaevi müdürünü hangi kurum atama yapar konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan Cezaevi Müdürü Maaşları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.


DİĞER CEZAEVLERİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, cezaevleri konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan cezaevleri duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.