Cezaevi müdürleri, cezaevlerinde bulunan en rütbeli kişilerdir. Görevli bulundukları cezaevinin asayişini ve düzenini sağlamak için yoğun şekilde çalışmaktadırlar. Bu meslek erbaplarının ne kadar para kazandıkları, ne kadar maaş aldıkları ise oldukça merak edilmektedir. Peki cezaevi müdürü maaşı ne kadardır?

Cezaevi müdürü maaşı ne kadardır?

Cezaevi müdürlüğü olabilmek için yüksek tecrübe ve bilgi gerektirmektedir. Cezaevi gibi suçluların dolu olduğu bir yerde yapılan iş riskli olmakla beraber streslidir. Yapılan en ufak hata zararlı olunmasına yetecektir. Bu yüzden herkes cezaevi müdürü olamamaktadır. KPSS sınavı ile ilk olarak infaz koruma memuru ya da diğer idari personellerden bir tanesi olunmaktadır. Bitirdiğiniz mezun olduğunuz okula göre sözleşmeli olarak iş sağlanır ve maaşlar ona göre belirlenir. Örneğin lisans ve ön lisans mezunları atandıktan sonra sözleşmeli olarak 2020 yılında 2.703 TL maaş alabilmektedir. Bunun yanı sıra ortaöğretim mezunları sözleşmeli olarak 2.668 TL, kadrolu infaz koruma memuru olanlar ise 2.952 TL maaş almaktadır.Cezaevi müdürü olabilmek için belirli bir süre çalışmalı ve gerekli tecrübeleri edinmelisiniz. Daha sonra yükselme sınavlarında başarılı olursanız yükselebilir ve müdürlüğe kadar gelebilirsiniz. Cezaevi müdürü olmadan önce cezaevi müdür yardımcısı olunmaktadır. Müdür yardımcısının maaşları 3.500 TL civarında olmaktadır. Gerekli sınavları verdikten sonra müdür olduysanız ilk olarak maaşınız 4.000 ila 4.500 TL arasında başlamaktadır. Evli, bekar, çocuk vs. gibi bilgilere göre maaşlar duruma göre artmaktadır. Böylelikle genellikle alınan en düşük cezaevi müdürlük maaşları yaklaşık olarak 5.000 TL olmaktadır. Bu ücretin artması tamamen çalışan kişiye bağlıdır. İşini düzgün yapmakla beraber tecrübeli olup daha iyi yerlerde çalışırsa maaşları artabilmektedir.

Cezaevi müdürü emekli maaşları ne kadardır?

Görev yılına ve görevleri sürecinde almış oldukları maaşa göre emekli maaşı da farklılık göstermektedir. Emekli bir cezaevi müdürü ortalama 2 ile 3 bin TL arasında maaş almaktadır. Bu yazımızda cezaevi müdürü maaşları hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan cezaevi müdürü nasıl olunur öğrenebilirsiniz.


DİĞER CEZAEVİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, cezaevi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan cezaevi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.