Bir çok kişinin varlığından bile haberdar olmadığı ya da acısından dolayı ilgilenmediği bir bilgiyi bu yazımızda sizlerle paylaşma niyetindeyim. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen cenaze ödeneği nedir, cenaze parası kimlere verilir, cenaze yardımı alma şartları nelerdir bu yazımızda detaylarıyla anlattık.

Cenaze ödeneği nedir?

Cenaze ödeneği; vefat eden kişinin defin işlemleri sırasında oluşan masrafların düşünülerek verilen bir çeşit sosyal yardımdır. Birinci dereceden yakınları vefat eden kişilere verilmektedir. Cenaze yardımı bir kereliğe mahsus ödenmektedir. Ancak her birinci dereceden yakını vefat edene ödenmez. Bu sosyal yardımdan faydalanmak için belirli başvuru şartları sağlanmalıdır.Cenaze ödeneği alma şartları nelerdir?

Cenaze yardımı her başvuruya verilmemektedir. Ölüm parası alabilmek için; Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK bünyesinde çalışma hayatına devam eden veya emekli olan, yaşlılık aylığı alan ya da sigortalı olarak ilk yılını tamamlamasının ardından iş akdi sonlandırılan ve aynı yıl içinde vefat eden kişilerin hap sahiplerine verilmektedir. Cenaze yardımı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından onaylandıktan sonra bir kereliğine hak sahibine verilir. Tüm bu başvuru şartlarını toplayacak olursak;

  1. İş kazası veya meslek hastalığı sonucunda vefat etmiş olan,
  2. Sürekli iş göremezlik parası, malullük aylığı veya yaşlılık aylığı aldıkları esnada vefat eden,
  3. Kendisi adına en az 360 gün yaşlılık, malullük ve ölüm parası primi ödenen sigortalıların vefat etmesi durumunda hak sahiplerine cenaze parası ödenmektedir.

360 gün malullük,yaşlılık ve ölüm primi gösterilmiş olan sigortalının vefat ettikleri durumlarda hak sahiplerine cenaze ödeneği verilmesi için ölüm tarihinde sigortalı olma şartı aranmayacaktır.

Cenaze ödeneği başvurusu

Cenaze ödeneği kimlere ödenir, verilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) cenaze ödeneğini yada parasını vefat eden sigortalının eşine, eşi yok ise çocuklarına, çocukları da yok ise anne babasına, anne babası da yok ise kardeşlerine verilmektedir. Şayet vefat eden sigortalının cenazesi bu kişiler haricinde başka bir kişi tarafından kaldırılmış ve bu durum belgelenmiş ise cenaze ödeneği bu kişilere ödenebilmektedir. Genel olarak cenaze ödeneği; vefat edenlerin eşi, çocukları, kardeşi ile anne ve babası gibi birinci dereceden akrabalarına verilmektedir.

Cenaze ödeneği nasıl alınır, başvurusu nasıl yapılır?

Cenaze ödeneği almak için bizzat başvuru yapmak gerekmektedir. Bunun için gerekli belgelerle beraber 5 sene içerisinde resmi başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. Resmi başvurular SGK il müdürlüğü veya SGK merkezine yapılmaktadır. Peki nedir bu belgeler?

  1. Ölüm Belgesi
  2. Kimlik
  3. Dilekçe ( Dilekçe örneği için TIKLAYIN )

Bu iki belge ile beraber başvurularınızı gerçekleştirdiğiniz taktirde cenaze ödeneği almaya hak kazanırsınız.

Cenaze ödeneği alma şartları

Cenaze ödeneği sorgulama

Cenaze ödeneği başvurusu gerçekleştirdikten sonra genel olarak bir kaç ay içerisinde cenaze parası yatırılmaktadır. Başvurunuzun kabul edilip edilmediğini ve hangi aşamada olduğunu görebilmeniz ise mümkündür. Bu işlem için E-Devlet kapısı üzerinden sorgulama işlemi yapabilmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/ adresine giriş yaptıktan sonra arama bölümünden şahıs ödemeleri sorgulama kısmına girdiğimiz takdirde burada başvurunuzu görebilir ve hangi aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz.

Cenaze ödeneği hangi bankaya, ne zaman yatar?

Cenaze ödeneği onaylanan kişilerin ücretleri genel olarak birkaç ay içerisinde yatırılmaktadır. Ödemeler her ayın 8’i ile 15’i arasında gerçekleştirmektedir. Ziraat Bankası’na yapılan ödemenizi kimliğiniz ile beraber müracaat ettiğiniz takdirde çekebilirsiniz.

Cenaze ödeneği ne kadar?

Cenaze parası her yıl bir önceki yıl için Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı tarafından açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) değişim oranlarında belirlenmektedir. Yıllara göre cenaze ödeneği tutarları aşağıda verilmiştir.

YILCENAZE ÖDENEĞİ MİKTARI
2023801 TL
2023716 TL
2018595 TL
2016489 TL
2015449 TL
2014415 TL
2013386 TL
2012363 TL
2011328 TL

 

NOT :5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanununa tabi sigortalıların cenaze ödeneği miktarı kişinin emekli aylığından az olmamak üzere ( makam, temsil ve görev tazminatı gibi tazminatlar hariç ) 2023 yılı için 2.775,16 TL olarak belirlenmiş durumdadır.

NOT : Sigortalının eşi dışında cenaze masrafı karşılığı talep edenler cenazenin taraflarınca kaldırıldığına dair muhtarlık belgesi ve cenaze masrafını gösterir faturayı eklemek zorundadırlar.

Bu yazımızda cenaze ödeneği nedir, cenaze yardımı nasıl alınır, cenaze parası ne kadar, cenaze parası kimlere ödenir, cenaze parası alma şartları nelerdir ve SGK cenaze ödeneği dilekçesi örneğini formu ve cenaze ödeneği işlemleri hakkında bilgiler verdik. Cenaze yardımı hakkında merak ettiklerinizi aşağıda bulunan soru-cevap kısmından kolaylıkla dile getirebilirsiniz.


DİĞER CENAZE ÖDENEĞİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, cenaze ödeneği konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan cenaze ödeneği duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.