Çekme Belgesi Nedir?

Araca ait kayıtlı olan bandrol, trafik cezası, haciz, rehin gibi tüm borçların ödenmesi ile beraber, plakaların trafiğe teslim edilmesi işlemine çekme belgesi denilmektedir. Çekme belgesi alan araç trafiğe çıkamaz. Araç talep edildiği süre boyunca çekme belgesi alabilir ve bu süreç zarfında araca hiçbir MTV işlemez. Bunun yanında araca haciz veya rehin konulamaz. Bu sebepten dolayı çekme belgesi ile bir araç almış olduğunuzda aracın herhangi bandrol, rehin, haciz gibi borcu bulunuyor mu diye şüphe duymaya gerek yoktur.

Bazı ikinci el araba satışı ilanlarında “çekme belgelidir, vergiden muaftır, borcu yoktur” şeklinde not almaktadırlar. Burada “çekme belgelidir” kısmı aracın herhangi bir borcunun olmadığını göstermekte ve aracın şu an için trafikte kullanılamayacağını belirtmektedir. Yani araç trafikten çekilmiştir. Ancak istenildiği takdirde araç yeniden trafiğe dönebilmektedir. Bu sebepten dolayı çekme belgesi olan araçların alımı ve satımı rahatlıkla gerçekleştirilebilir.Çekme Belgesi Neden Alınır?

Aracı aktif olarak trafikte kullanmayan kimseler, araçlarına çekme belgesi alarak, bu süre zarfında Motorlu Taşıtlar Vergisi gibi çeşitli vergilerden muaf tutmaktadırlar ve kullanmadıkları araca para ödemekten kurtulmaktadırlar. Günümüzde bu yöntemle trafikten çekilmiş çok sayıda araç bulunmaktadır.

Bazen de sigortalar, kaza yapan araç sahibi ile görüşme sağladıktan sonra, araç sahibine ödemeyi yapmadan önce aracın trafikten çekilmesini talep ederler. Çekme belgesi aldıktan sonra, aracın hiçbir kuruma borcunun olmadığı ispatlandığı için aracı kazalı olarak satarken hiçbir sorun yaşamazlar. Çekme belgesini sigortaya veren poliçe sahibi kazalı aracın bedelini sigortadan temin edebilir.

Bu yazımızda çekme belgesi nedir, çekme belgesi ne demektir, çekme belgesi hakkında bilgi, çekme belgesi ne işe yarar, çekme belgesi olan araç alınır mı detaylarıyla beraber anlattık. Çekme belgesi hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz. Ayrıca çekme belgesi nasıl alınır öğrenmek için hemen TIKLAYIN

 


DİĞER ÇEKME BELGESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, çekme belgesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan çekme belgesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.