Cebri İcra Nedir?

Cebri icra; bir kişinin vermekle yükümlü olduğu bir şeyi vermemesi durumunda bu vermekle yükümlü olduğu herhangi şeyi zorla almak ya da zorla yerine getirmek demektir.

Ortada bir borç var ise ve borçlu kişi borcunu kendi rızası ile ödemiyor ise borcun ödeneceği kişi mahkemeye başvurabilir. Mahkeme kararına rağmen ödenmeyen borç durumunda Devlet gücünün devreye girerek zorla borcun ödenmesine, borçlu kişinin mallarına el koyulmasına ve satılan malların bedelinden borçluya borcu miktarında para ödenmesine cebri icra denir. Geriye kalan para ise borçlu kişiye geri ödenir.Cebri İcra Nasıl Yapılır?

Cebri icranın nasıl yapıldığına değinecek olursak;

  • Cebri icra sadece mahkemeye talep edilmesi üzerine başlayabilir. Devletin, talep edilmedikçe bütün alacak verecek işleriyle ilgilenmesi mümkün değildir.
  • Mahkemeye iletilen talep üzerine icra takibi başlamaktadır.
  • Cebri icra süreci şu şekilde işlemektedir: Takip talebi, haciz yolu veya rehin alınanın paraya çevrilmesi ya da iflas.
  • Borcun ve aynı şekilde masrafların 10 gün içinde ödenmesi gerekmektedir
  • Bu süreçte mal beyanında bulunulmalıdır.
  • Borca dair bir itiraz var ise bu 10 gün içerisinde bildirilmesi gerekmektedir. Eğer 10 gün içerisinde bildirilmeyen bir itiraz olursa geçersiz sayılacaktır ayrıca mal beyanında bulunulmadığı takdirde hapis cezası ile karşı karşıya kalınacaktır.
  • Borç ödenmediği takdirde cebri icra işlemi devam edecektir.
  • Cebri icra Devlet gücü ile gerçekleşir kişilerin zorla hak elde etme özgürlükleri bulunmamaktadır.

Bu yazımızda cebri icra hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER CEBRİ İCRA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, cebri icra konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan cebri icra duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.