Cari Usül Nedir, Ne Demektir?

Üniversiteler yıllardır klasikleşmiş olan cari usül ile araştırma görevlisi alımı gibi personel alımlarında kullandığı yöntemdir. Üniversite cari usül ile atamada öncelikle kadro istediğini Yüksek Öğretim Kurulu’na bildirmektedir. Şayet YÖK bu isteği onaylar ise akademik kadro ilanları bölümünde bu ilanı yayımlar. 15 günlük süre boyunca bu ilan listede durur. İlana başvurmak isteyen adaylar ilan süresi içerisinde elden yada posta yolu ile başvuru yöntemiyle kadroya başvuruda bulunabilirler. Daha önceden belirtilen tarihlerde de sonuçlar açıklanır.

Cari usül bahsettiğimiz gibi üniversiteler tarafından yıllardır personel alımlarında kullanılan yöntemdir. Örnek olarak cari usül ile araştırma görevlisi alımı adımlarını ve karşımıza çıkan terimleri inceleyelim.Öncelikle YÖK tarafından Akademik Kadro İlanları sayfasından başvuru yapabileceğimiz uygun ilanlara bakabiliriz. Başvuruda bulunmak istediğimiz ilana girdiğimiz zaman karşımıza bazı şartlar ve tarihler çıkmaktadır.  Başvuru için gerekli şartlar ve başvuru sırasında istenilen belgeler gayet basit bir şekilde herkesin anlayabileceği bir dilde yazılmaktadır.  İlanda yer alan diğer bilgilerin anlamlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Duyuru Başlama Tarihi : İlanların yayına girdikleri tarihtir. Akademik kadro ilanları sayfasındaki ilanlar her gece saat 00:00’da güncellenmektedir. Yani duyuru başlama tarihi 10 Kasım olan bir ilan 9 Kasım tarihinde saat 23:59’dan 1 dakika sonra akademik kadro ilanları sayfasında görülmektedir.

Son Başvuru Tarihi: İlan son başvuru tarihinde yayından kalkmaktadır. Posta yolu ile yapacağınız başvurularda bu tarihten önce evraklarınızın teslim edildiğinden emin olmalısınız. Aksi durumda başvurularınız geçersiz sayılmaktadır. Şayet son başvuru tarihi hafta sonuna gelirse evraklarınızın en geç Cuma günü mesai saati bitimine kadar teslim edildiğinden emin olun.

Ön Değerlendirme Tarihi : Ön değerlendirme tarihinde başvuruda bulunduğunuz ilanda yer alan kadro için mülakat ve bilim sınavına çağırılacak adaylar açıklanır. Ön değerlendirmede, ilan edilen kadro sayısının 10 katı kadar aday bilim sınavına çağırılmaktadırlar.

Giriş Sınav Tarihi: Bu tarihte yine alım sayısının 10 katı kadar aday mülakat ve bilim sınavına katılır. Sınav yeri ön değerlendirme sonuçlarıyla beraber açıklanır.

Sonuç Açıklanma Tarihi : Belirtilen tarihte kadroyu kimin kazandığı açıklanır. Açıklama ile beraber kayıt sırasında kendisinden istenilen evraklar da belirtilir.

Cari Usül İle ÖYP Arasındaki Farklar Nelerdir?

ÖYP ile cari usül yıllardır birbirlerine karıştırılan kavramlardır.

Cari Usül İle Atama : Cari usul için belirlenen programa; %60 ales,% 40 dil puanına göre sıralama yapılır ve kadro sayısının 4 katı kadar aday sıralamaya alınır. Başvuru şartı minimum 70 ales, 50 yabancı dil olmalıdır. Sıralamaya girdiyseniz bu kez de mesleki bilim sınavı yapılır. Bazı yerler sözlü mülakat da yapmaktadır ayrıca. Sonrasında % 30 ales, %30 bilim sınavı puanı, %30 lisans ortalaması ve % 10 yabancı dil puanının ortalamasını alarak oluşturulan puana göre 1. olan kişi asil, 2. olan kişi yedek olarak kadroyu kazanır.

Öyp usul için ise; %50 ales, %35 lisans ortalama, %15 varsa yabancı dil puanının ortalamasını alarak öyp puanı oluşturulur. Merkezi bir yerleştirme olduğu için belirlenen bölümler için kontenjanlara kadro açılır, başvuranlardan en yüksek öyp puanına sahip olan kadroya yerleşir. Arasındaki en bariz fark; puanlama kısmı ve dil puanının cari usulde minimum 50 olmasıdır.

Cari usül nedir, cari usül ne demektir , cari usül ile öyp arasındaki farklar nelerdir, cari usül ile atama nasıl yapılır ve cari usül ile araştırma görevlisi alımı gibi detayları vermeye çalıştık. Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ ALIMI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, araştırma görevlisi alımı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan araştırma görevlisi alımı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.