Cankurtaran nedir, kime denir?

Cankurtaran; plaj ve havuzlarda görev alan kişidir. Cankurtaran; kişilerin herhangi bir şekilde boğulma tehlikesi geçirmesi ihtimali olması ya da boğulma tehlikesi geçirmesi halinde kişiyi kurtaran, uyaran ve gerekli olması halinde ilk müdahaleleri gerçekleştirebilecek eğitimi almış olan kişidir.

Sporcu cankurtaran nedir : Cankurtarma spor karşılaşmalarına katılan lisanslı sporculardır. Sporcu cankurtaran olmak için, Federasyonun lisanslı sporcusu olmak zorunluluğu vardır ve lisanslı sporcu cankurtaran oldukları sürelerde cankurtaran olarak herhangi bir yerde çalışmazlar.Bronz cankurtaran nedir : Havuzlarda güvenliği sağlayan ve hayat kurtarmaya yardım etmek için temel eğitime sahip görevlidir. Havuzda güvenliği sağlayarak, kalp masajı ve yapay solunum uygulamaya su üstü arama kurtarma ile ilk yardım uygulamalarını Federasyonun eğitim standartları ve programları çerçevesinde yapmaya yetkili ve sorumludurlar.

Gümüş cankurtaran nedir : Deniz, göl, doğal ve yapay iç suların kıyıları ile havuzlarda güvenliği sağlayan ve hayat kurtarmaya yardım etmek için temel eğitime sahip görevlilerdir. Deniz, göl, doğal ve yapay iç suların kıyıları ile havuzda güvenliği sağlamaya, kalp masajı ve yapay solunum uygulamaya, su üstü arama kurtarma ile ilkyardım uygulamalarını Federasyonun eğitim standartları ve programları çerçevesinde yapmaya yetkili ve sorumludurlar.

Altın cankurtaran nedir : Açık deniz, göl ve kıyıları ile havuzlarda güvenliği sağlayan ve hayat kurtarmaya yardım etmek için temel eğitime sahip görevlilerdir. Federasyonun CMAS üç yıldız dalıcı belgesine sahip, kişilerdir. Açık deniz, deniz kıyısı, göl ve havuzda güvenliği sağlayan, kalp masajı ve yapay solunum uygulamaya, su üstü arama kurtarma ile ilkyardım uygulamalarını Federasyonun eğitim standartları ve programları çerçevesinde yapmakla sorumludurlar.

Bronz eğitmen nedir : Bronz ve gümüş cankurtaran eğitim programlarını uygulamakla ve başarılı olanlara bronz ve gümüş cankurtaran sertifikası vermeye yetkili eğitmenlerdir. Eğitimleri Federasyonun eğitim standartları ve programları çerçevesinde yapmakla sorumludurlar.
ile ilkyardım uygulamalarını Federasyonun eğitim standartları ve programları çerçevesinde yapmakla sorumludurlar.

Gümüş eğitmen nedir : Bronz, gümüş ve altın cankurtaran eğitim programlarını uygulamakla ve başarılı olanlara bronz, gümüş ve altın cankurtaran sertifikası vermeye yetkili eğitmenlerdir. Eğitimleri Federasyonun eğitim standartları ve programları çerçevesinde yapmakla sorumludurlar.

Altın eğitmen nedir : Bronz, Gümüş, Altın cankurtaran ve cankurtaran eğitmeni eğitimi programlarını uygulayan eğitmenlerdir. Altın eğitmen eğitimi ve sınavı yalnızca TSSF tarafından yapılmaktadır.

Cankurtaran Olma Şartları Nelerdir?

Bronz Cankurtaran Kursu :
Bronz cankurtaran eğitimi alacakların uyması gereken koşullar

 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • En az ilköğretim veya ilkokul mezunu olmak ve bunu belgelemek,
 • Cankurtaran eğitimi yapmasında engel bulunmadığına ilişkin sağlık bildirim formunu imzalayarak beyan etmek.

Gümüş Cankurtaran Kursu :
Gümüş cankurtaran eğitimi alacakların uyması gereken koşullar;

 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • En az ilköğretim veya ilkokul mezunu olmak ve bunu belgelemek,
 • Bronz Cankurtaran belgesine sahip olmak,
 • Cankurtaran eğitimi yapmasında engel bulunmadığına ilişkin sağlık bildirim formunu imzalayarak beyan etmek.

Altın Cankurtaran Kursu :
Altın cankurtaran eğitimi alacakların uyması gereken koşullar:

 • 19 yaşını doldurmuş olmak,
 • En az ilköğretim veya ilkokul mezunu olmak ve bunu belgelemek,
 • Cankurtaran eğitimi yapmasında engel bulunmadığına ilişkin sağlık bildirim formunu imzalayarak beyan etmek,
 • Gümüş Cankurtaran belgesine sahip olmak,
 • Federasyonun 3 yıldız dalıcı belgesine sahip olmak,
 • En az 6 ay gümüş cankurtaran olarak çalışmış olmak ve çalışmasını iş yerinden onaylı iş yerinde çalışma bildirim belgesini ibraz etmek.

Cankurtaran belgesi nereden alınır?

Cankurtaran olmak için;

 • Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu yetki belgesi olan bir yerden kurs almanız ve gerekli yeterlilikleri tamamlamanız,
 • Üniversitelerin cankurtaran bölümünden mezun olmanız,
 • Spor kulüpleri tarafından verilen kurslara katılmanız yeterlidir.

Kurs ve eğitimler sonucunda cankurtaran olmak için gerekli eğitimi ve donanımı almış olursunuz.

Cankurtaran belgesi nasıl alınır?

Cankurtaran belgesi almanız için genel olarak en az 4 ile 6 gün kadar eğitim almanız gereklidir. Eğitim sırasında size sunulan tüm bilgileri en az %70 derecesinde kavramanız ve sınavda yapmanız gereklidir. Yüzme kabiliyetinizin gelişmiş olması gereklidir. Bu şartları sağlamanız ve kursu başarı ile bitirmeniz halinde belgenizi almanızda sakınca yoktur. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi ise yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER CANKURTARAN HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, cankurtaran konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan cankurtaran duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.