Yaşantımız devam ederken gerek burs gerek üniversite gerekse SGK gibi yerler için çalışmadığına dair belge istenilmektedir. Bu belge ile iş hayatınızın pasif olduğunu resmi olarak gösterebilir ve amacınızı giderebilirsiniz. Kamu kuruluşları tarafından da istenen bu belge, yaklaşık 5 dakika da çıkartılmaktadır.

Çalışmadığına dair belge alma ile primleriniz ödenirken burs ya da üniversite için kaynak oluşturabilirsiniz. Ayrıca yeni gelen yasa ile birlikte, 26 yaş üstü öğrenci pasosu almak için sigortasız olmak gerekmekte. Bunun için de çalışmadığına dair belge alarak gerekli yerlere ibraz edilmesi gerekmektedir.Çalışmadığına Dair Belge Nereden ve Nasıl Alınır, Alınıyor?

Kişinin iş göremez, ya da farklı nedenlerle almak istediği Çalışmadığına dair belge, il ve ilçelerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurularak alınmaktadır. Ayrıca bu belgeyi elektronik ortamdan SGK’ya gitmeden de alınması mümkündür. E-Devlet üzerinden de herhangi bir yerde çalışmadığına dair belge alınabilmektedir. İkametgahınızın olduğu SGK’ya giderek bizzat da alabilirsiniz. SGK ile E-Devlet farkı ise; SGK’nın mühürlü olarak çalışmadığına dair belge vermesidir. E-Devlet üzerinden çıkartacağınız Sigortacılık Tescil Kaydı Tespiti’nde mühür bulunmaz.

Son gelen bildirim yasasına göre; sağlık kuruluşları tarafından verilen istirahatler elektronik bir şekilde kişinin çalıştığı yere gönderilmektedir. Bundan sonra yasal süreç otomatik olarak başlar. Sigortalı çalışanlar, iş göremez raporu olarak aldıkları çalışmadığına dair belge, 5 iş günü içinde kişinin sosyal hakların verilmesi sağlanır.

Bu yazımızda herhangi bir yerde, hiçbir yerde, kamuda, burs için, herhangi bir işte çalışmadığına dair belge, İŞKUR, öğrencinin, velinin, kişinin, eşinin, anne ve babanın çalışmadığına dair belge almak hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ÇALIŞMADIĞINA DAİR BELGE HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, çalışmadığına dair belge konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan çalışmadığına dair belge duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.