KADIN ÇALIŞANLARIN HAKLARI NELERDİR?

Kadınların çalışma hayatında daha çok yer bulması, kariyer bakımından destek verilmesi ülkemizin refahı ve gelişimi açısından oldukça önemli bir konudur. Bu konuda yasal düzenlemeler ve mevzuatlar her geçen gün değişmekle beraber kadınlara verilen haklar daha da arttırılmaktadır.  Bu yazımızda çalışan her kadının, diğer bireylere ek olarak sahip oldukları haklara değineceğiz. Bu sayede yasal olarak erkeklerden farklı hangi haklara sahipler görebiliriz.

Son yapılan yasal düzenleme ile beraber anneye çocuk yardımı yapılacağı belirtildi. Anneye çocuk yardımı yasası kapsamında doğan birinci çocuk için 300 tl, ikinci çocuk için 400 tl, üçüncü ve sonraki çocuklar için ise 600 tl ödeme yapılacağı belirtildi. Bu haktan sadece ülkemizde yaşayanlar değil, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşların da faydalanacağı belirtildi. Bu yasa hakkında detaylı bilgi almak için BURADA yer alan anneye çocuk yardımı mevzuatı konumuza göz gezdirebilirsiniz.DOĞUM ve SÜT İZNİ HAKKI

Tıpta doğum süreci 40 hafta olarak belirtilmiştir. Kadınlar istekleri dahilinde doğumdan 8 hafta önce, şayet çoklu gebelik durumu söz konusuysa 10 hafta önce izine çıkabilmektedir. Bu haktan faydalanabilmesi için doktorunuzda iş göremezlik raporu ( istirahat raporu ) alarak işverene iletmek gerekmektedir. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra yasal olarak doğum iznine ayrılabilirsiniz.

Doğumdan önce olduğu gibi doğumdan sonra da 8 hafta izin kullanılabilmektesiniz. Bunun yanında doğum kontrolleri için kadınlara belirli dönemlerde ücretli izin verilmesi de yasal mevzuat içerisinde yer alır. Şayet hamilelik süreci zor geçiyorsa ya da herhangi bir risk taşıyorsa kadın işçi daha kolay bir işte çalıştırılabilir. Bu süreçte de aldığı maaşta herhangi bir düşüş yapılmaz, yapılamaz.

Kadınların sahip oldukları doğum ve süt izni sadece bu kadarını da kapsamıyor. Şayet yine istenirse doğumdan sonra kanunen izninin bittiği tarihten itibaren 6 ay süre ücretsiz olarak izne ayrılabilir. Bu süre yıllık izin miktarında herhangi bir değişim yaşatmaz. Kadın işçilerin mevcut hakları bu kadarla da sınırlı değil. Ayrıca 1 yaşından küçük çocukları emzirmeleri için günde 1.5 saat de emzirme yani süt izni verilmektedir. Bu süre bölünerek gün içerisinde kullandırılır. Bu sürenin kaça bölüneceği ve hangi saat dilimleri arasında olacağı ise tamamen işçinin karar verdiği bir konudur. Doğum ve süt izni hakkında daha detaylı bilgi almak için BURADA yer alan konumuzu okuyabilirsiniz.

ANALIK ÖDENEĞİ HAKKI

Bu ödeneğin yasal mevzuatta geçen ismi geçici iş göremezlik ödeneği yani rapor parası olarak geçmektedir.  SSK’lı olarak çalışan kadın işçiler analık durumu halinde iş göremezlik ödeneği almaya hak kazanmaktadır. Ancak bu mevzuattan faydalanabilmeleri için belirli şartlar bulunmaktadır.  BURADA bu şartları ve rapor parası hakkında daha fazla bilgiyi detaylıca anlattık. Bu şartlar sağlandığı taktirde izne ayrılmadan önce aldığı son 3 aylık maaşın 2/3’ü kadar kendisine iş göremezlik ödeneği ödenir. Doğum öncesi ve sonrasındaki çalışılmayan süreler için işverenlerin, İşveren Vizite Kağıdı ve İş Göremzlik Belgesi Girişi yapmaları gereklidir.

EMZİRME ÖDENEĞİ HAKKI

Kadın çalışanların sahip oldukları yasal haklardan bir tanesi de emzirme ödeneği yani halk arasında bilinen adıyla süt parasıdır. Sigortalı kadına ya da resmi nikahlı karısı doğum yapmış olan sigortalı erkeğe her çocuk için yaşaması koşuluyla süt parası ödenmektedir. Emzirme ödeneği almak için mevzuatta belirtilmiş belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar hakkında detaylı bilgi almak için BURADA yer alan emzirme ödeneği konumuzu detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Kadınlar iş yaşantısında halen yeterli saygıyı görmüyorlar. Öyle ki sahip olduklar bu haklardan dolayı kadının gebelik durumu söz konusu bile değilse işverenler işe almakta çekingen olabiliyorlar. Ancak bu durum sadece yeni yasayla beraber gelen bir olay değil. Önceleri de aynı durum ve haklar benzer şekilde söz konusuydu. Hatta yasada halen bir çok açık bulunmaktadır. Hamile kadınların yine mevzuatta 7.5 saatten fazla çalıştırılamayacağı öngörülmüş. Ancak baktığımızda bu yasayı ihlal edenler için herhangi bir yaptırım ya da maddi ceza yasada yer almıyor. Artı olarak hamile ve emziren kadınların gece mesailerinde de çalıştırılamayacağı ve çalıştırılması durumunda da çalışanın şikayet etmesi durumunda 108,00 TL gibi bir ceza uygulanacağı belirtilmiştir. Kadınların iş hukuku kapsamında sahip oldukları haklar her birey tarafından yeterince bilinmiyor. Bu yüzden www.devlette.com olarak kadın haklarını korumak ve bilinçlendirmek üzere aldığımız yazılar büyük önem taşıyor. Sizlerde bu haberi daha fazla kişiye duyurabilmek için sosyal platformlarda bu haberimizi paylaşabilir ve üstünüze düşen sorumluluğu yerine getirebilirsiniz.