ÇALIŞAN ANNEYE 1000 LİRA BAKICI PARASI NEDİR?

Daha önce www.devlette.com adresinde bahsettiğimiz ve basında da bizim haber yapmamızın ardından sıklıkla yer bulan çalışan anneler için çocuk bakımı yardımı destek projesi nihayet başladı. Başvuru yapan annelere 1000 Lira hibe edilecek. Yaşı 24 aydan küçük olan anneler bu parayı çocukları 3 yaşına gelene kadar alabilecekler. Çalışan annelere çocuk parası hakkında merak ettiğiniz her şeye yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Kadınların iş yaşantısındaki etkin rolünü arttırmak için 2015 yılı başında öne sürülen çalışan anneye çocuk parası yardımı projesi için nihayet başvurular toplanmaya başladı. Öncelikle bu parayı almak için gerekli olan şartları tekrar ela alalım ve ardından nasıl başvuru yapabileceklerini de detaylıca işleyelim.ÇALIŞAN ANNEYE ÇOCUK YARDIMI ( BAKICI PARASI ) ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

Çalışan annelere bakıcı parası adı altında ilk olarak 3 pilot ilde uygulamaya koyuldu. Bu yardım parasından yararlanabilmek için paranın verilişi sebebi olan bakıcı tutulması gerekmektedir. Bu bağlamda binlerce kişiye yardım yapılacağı hesaplanırsa aynı zamanda da binlerce kişiye bakıcı olarak iş bulunması sağlanmış olacak ve ekonomiye doğrudan katkı sağlanacak. Bu yönleriyle eşsiz bir proje olan anneye çocuk yardımı Avrupa Birliği tarafından da doğrudan destek almaktadır. Anneye bakıcı parası başvurusu yapılmadan önce istenilen şartlar aşağıdaki gibi sıralanmıştır. Bu şartları yerine getiriyor durumda olan anneler İzmir, Bursa ve Antalya yani 3 pilot ilde çocuk yardımı parası başvurusu yapabileceklerdir.

  • Annenin başvuru anında hizmet akdine tabi işçi olarak sigortalı çalışıyor olması
  • Başvuru anında annenin 24 aylık veya daha küçük yaşta çocuğunun bulunması
  • Annenin en fazla asgari ücretin brüt tutarının iki katına kadar brüt gelir sahibi olması
  • Anne ve çocuk bakıcısı arasında birinci derece akrabalık ilişkisi olmaması
  • Annenin proje kapsamında çocuk bakıcısı olarak beyan edilmiş olmaması
  • Çocuk bakıcısının en az ilkokul mezunu olması
  • Annenin proje kapsamında başka birinin çocuğu için çocuk bakıcısı olarak beyan edilmemiş olması gerekiyor.
  • Anne ve bakıcı aynı ilde ikamet edecek ve Türk vatandaşı olacak.

Annelerin devletten bakıcı parası alabilmeleri için yukarıda bulunan şartları sağlıyor olmaları gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kişiler ANNEYE ÇOCUK PARASI BAŞVURUSU SAYFASI‘nı kullanarak başvurularını kolaylıkla gerçekleştirebilecekler. Şayet annelerin tuttukları bakıcılar ( MEB, İŞKUR ) gibi kurumlardan sertifikalı bakıcılar ise hibe edilen 1000 lira bakıcı parası daha da arttırılarak anneye verilecek. Buradaki amaç bakıcılığı bir iş kolu haline getirmek.


DİĞER SGK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sgk konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sgk duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.