Halen çalışmaları devam eden torba yasada çalışan anneler için önemli maddeler yer alıyor. Taslak halinde olan ve neredeyse tamamlanacak olan torba yasada işçi annelere, doğrum sonrası analık izninin bitiminden sonra yarım zamanlı çalışma hakkı, çocuğun ilk öğretim çağına gelene kadar kısmi süreli çalışma hakkı gibi haklar getiriliyor.

Annelerin Yarım Gün ( Kısmi Zamanlı ) Çalışma Hakkı

Çalışan annelerin doğum sonrası analık izni sona erdikten sonra, çocuğun hayatta kalması kaydı ile birinci doğumda 60 gün, ikinci doğumda 120 gün ve sonraki doğumlarda ise 180 gün süre zarfında haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin verilecek.  Çoğul doğumlarda yani ikiz ve üçüz çocuk dünyaya getirilmesi gibi durumlarda bu belirtilen sürelere 30 gün daha eklenecek. Şayet çocuk engelli doğar ise bu süre 360 gün olarak uygulanacak.Kadın işçinin yarım zamanlı çalışması durumunda ise, çalışmadığı sürece ilişkin ücret işsizlik sigortası fonu tarafından karşılanacak.

Analık izninin bitiminin ardından birinci doğumda 60 gün, ikinci doğumda 120 gün ve sonraki doğumlarda 180 gün süre ile yarı zamanlı çalışılması durumunda çalıştığı zaman  olan yarım gün işveren tarafından, çalışmadığı yarım gün ise işsizlik fonu tarafından karşılanacak. Ancak bunun için belirli şartların sağlanması gerekmektedir.

Yarım Gün Çalışma Hakkından Yararlanabilmek İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Kadın işçinin yarım zamanlı çalışıp, yarım zamanlı ücretini işsizlik sigortası fonundan alabilmesi için:

  • Doğumdan önceki 3 yıl içinde en az 600 gün prim ödemiş olması,
  • Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar fiilen çalışması,
  • Analık hali izninin bittiği tarihten itibaren 30 gün içinde İş Kurumuna müracaat etmesi,

gerekecek.

Bu tasarıda şayet yeniden düzenlemeye gidilmez ise ilginç bir ayrıntı göze çarpıyor. Şöyle ki: asgari ücretli kadın işçi analık izni sonrası yarım zamanlı çalışırsa, tam zamanlı çalışan kadından daha fazla ücret alacak.

Analık izninin bitmesinin ardından yasadan faydalanarak yarım gün çalışan kadına günlük asgari ücretin brüt tutarı kadar ücret ödenecek. Yani, asgari ücret ile çalışmakta olan kadına işvereni tarafından 1.350 tl net asgari ücret ödenecekken, doğum sonrası yarı zamanlı çalışan kadına;

  • 15 günlük ücreti : 1350 TL / 2 = 675 TL işveren tarafından
  • 15 günlük ücreti 1.647 / 2 = 823,50 TL işsizlik sigortası fonu tarafından ödeme yapılacak.

Yani toplamda 1,498,50 TL ücret alacak. Ancak bu ücretini yazımızın başında da belirttiğimiz gibi en fazla 180 gün süre zarfında alabilecek.

Yarı zamanlı çalışan kadınların sigorta primleri de yine torba yasada yer bulan konulardan bir tanesi. Yarım zamanlı çalışan kadınların 15 günlük primlerini yine maaşlarında olduğu gibi işverenleri tarafından karşılanırken, geriye kalan 15 günlük primleri ise Türkiye İş Kurumu tarafından karşılanacak.

Annelerin Çocuğun İlk Öğretim Çağına Kadar Yarı Zamanlı Çalışma Hakkı Olacak

Çalışan anneler şartlar yerine getirildiği taktirde çocuklar ilkokul çağına gelene kadar yarım zamanlı yani kısmı zamanlı çalışma hakkına sahip olacaklar. Şayet bu haktan anne yararlanmak istemez ise, babanın da yarım zamanlı çalışma hakkından yararlanabilmesi mümkün olacak. Yasa maddesinde, kısmi süreli çalışma talebinde bulunan işçinin talebinin işveren tarafından karşılanmasının zorunlu olduğuna ve kısmi süreli çalışmanın geçerli fesih nedeni sayılmayacağına da yer verilmiş. Ancak ebeveynlerden birinin çalışmaması halinde, çalışan eş kısmi süreli çalışma talebinde bulunamayacak.


DİĞER Sosyal Güvenlik Kurumu HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sosyal güvenlik kurumu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sosyal güvenlik kurumu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.