Geçtiğimiz senelerde projelendirilen “kreş yardımı” hala tartışılan bir konu olarak gündemdeki yerini koruyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gündemine tekrar alınan kreş yardımı parası için bugünlerde önemli gelişmeler yaşanıyor.

Sosyal Devlet mekanizmalarının daha hızlı bir biçimde seri kararlar neticesinde devreye sokulmasını hedef alan hükümet, geçmişten günümüze kadar gelen, ihmal edilen bir çok sorunu çözmeye yönelik ciddi adımlar atıyor. Bunlardan bir tanesi de kreş yardımı parası. Kredi yardımı yasası konusunun uzun süredir askıda olması sebebiyle bu konuya ciddi şekilde çalışmaların yapılması kararlaştırılmış durumda. Peki kredi yardımı yasası ne zaman yürürlüğe girecek? Kimler kreş yardımından yararlanabilecek? Kredi yardımı yasası hakkında merak edilenler bu haberimizin devamında ..Kimler Kreş Yardımından Yararlanabilir?

Daha önce “ çalışan anneye bakıcı parası “ yürürlüğe girmiş ve kreş yardımı bu çıkarılan yasadan sonra raflara kaldırılmıştı. Ancak yeniden hükümet gündemine alındı ve çocuk sahibi olan aileleri rahatlatmak için çalışmalara başlandı.

Çalışan anneye kreş yardımı kapsamında öncelikli olarak dul anneler, eşinden boşanmış yada eşi vefat etmiş anneler ve geçim sıkıntısı çeken babalar yasa kapsamına alınacak. Yasa kapsamında ödenecek olan kreş yardımı geri ödemesiz olarak verilecek. Bu yasa kapsamında çalışmakta olan kadınlar işine daha rahat bir şekilde gidebilecekler. Çocuğu 0 ila 4 yaş aralığında olan binlerce kişi kreş yardımından yararlanabilecek. Aşağıda yaş şartı hariç diğer başvuru şartları verilmiştir.

  • Aylık brüt geliri asgari ücretin iki katını geçmemeli,
  • Annenin fiili olarak bir işte çalışıyor olması,
  • Kreşi de Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kreş bakım evi, gündüz bakım evi yada ana okulu gibi bakanlığa bağlı kurumlardan bu hizmeti almaları gerekiyor.

Kreş yardımı projesi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından tekrar kapsama altına alındı. Bu proje ile yalnız ve ekonomik zorluklarla çocuk büyütmek zorunda kalan kişilerin yüklerinin hafifletilmesi hedefleniyor. Bu yardımı alan kişiler çocuklarını daha rahat bir şekilde kreşlere gönderebilecekler. Babalar da bu uygulamadan faydalanabilecekler. Çocuk ve aileye katkı sağlaması hedeflenen kredi yardımı projesi ile çocuklarını tek başlarına büyütmek zorunda kalan binlerce anneye ve babaya destek olunması amaçlanıyor.

Memurlar Kreş Yardımı Alabilir Mi?

Bazı kamu kurum ve kuruluşlarında memurların çocuklarını bırakabilmeleri için kreşler yapılmıştır. Ancak memurların 0-4 yaş çocukları için mevcut kurumlarında kreş bulunmaması durumunda, bu memurlara da kredi parası ödenecek.

Kreş Yardımı Parası Ne Kadar?

Sigortalı anneleri desteklemek, istihdamı arttırmak için getirilen annelere kreş yardımı ödemeleri bu sene de ara vermeksizin devam ediyor. Buna göre 1.531 TL tutar yukarıda vermiş olduğumuz şartları sağlanması durumunda annelerin hesabına yatırılmaktadır.

Kreş Yardımı Nasıl Alınır? Kreş Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

TÜİK’in verilerine göre; 2023’de iş gücünün 18 milyon 257 bini erkek, 7 milyon 383 bini kadınlardan oluştu. Evli kadınların istihdam oranı yüzde 24.2 iken, hiç evlenmemiş kadınların oram yüzde 28.3. Kadınlarda, iş gücüne dahil olmama nedeni yüzde 62 oranında ev işleri ve çocuk olarak gösteriliyor. Türkiye’de çok az sayıda iş yerinde kreş hizmeti bulunuyor. Özel kreşlerin ücretleri cep yakıyor. Devlet bu sorunun çözülmesi için çalışmalara başlamış olup yakın zamanda kreş yardımı başvurusu için Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat edebilirsiniz. Ancak henüz online başvuru formu yayınlanmadı. Yayınlandığında yada kredi yardımı hakkında bir gelişme olduğunda yine www.devlette.com üzerinden takip edebileceksiniz.

Bu haberimizde kreş yardımı nedir, kreş yardımı kimlere verilecek, kreş yardımından yararlanma şartları neler, kredi yardımı yasası ne zaman çıkacak, kreş yardımı miktarı ne kadar, kreş yardımı nasıl alınır, kreş yardımı için nereye başvuru yapılır anlatmaya çalıştık. Konu hakkında soru, sorun yada görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KREŞ YARDIMI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kreş yardımı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kreş yardımı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.