Çakar lamba; günümüzde ne yazık ki kullanımı yaygınlaşan ve bazen ciddi şekilde sorunlara sebebiyet veren bir araç aksesuarıdır ancak kullanımı herkes için uygun değildir. Çakar lamba kullanımının trafikte tehlikeli olmaya başlamasıyla 2010 yılında çakar lamba yani “tepe lambası” ile alakalı bir genelge İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlandı ve kullanımı yasaklandı. Çakar lamba, siren ve benzeri ışıklı veya sesli cihazlar, mevzuatta belirlenenler araçların dışında kullanılmamaktadır.  Kullananlara çeşitli cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Öncelikle kimlerin çakar lamba kullanma yetkisi olduğuna değinelim.

Çakar lambayı kimler kullanabilir? Çakar lambaları kimler takabilir?

Çakar lamba yayınlanan genelgeye göre yalnızca;  • Cankurtaran,
  • Acil hasta araçları,
  • Hükümlü, suçlu ya da sanığı takip eden, emniyeti ve asayişi sağlamak ya da korumak amacıyla olay yerine tekabül eden emniyete ait zabıta araçları,
  • Polis araçlarının ise geçiş üstünlüğüne sahip olmak için kullanabileceği belirtildi.

Çakar lamba kullanmanın cezası nedir, ne kadardır?

Çakar lamba kullanmanın bir takım cezaları bulunmaktadır çünkü trafik içinde ciddi riskler teşkil etmektedir.

  • Aracın ön panjurunun iç kısmında kırmızı ve mavi yanıp sönen çakar lambaların ya da sirenlerin yasa dışı olduğunun altını çizen genelgede söz konusu olan cihazın ambulans, itfaiye, polis ya da resmi koruma araçlarınca kullanımına uygun olduğu söylenmektedir.
  • Uyarıları dikkate almayan sürücülere karşı para cezası uygulanacaktır.
  • Bakanlık konuyu ciddiye almaktadır ve bütün illerdeki emniyet müdürlüklerine yazı göndermiştir
  • Çakar lamba taktırıldığı tespit edilebilen sivil araç sahiplerinin 1823 TL para cezasına maruz kalacakları kesinleştirilmiştir.
  • Çakar lamba kullandığı tespit edilen araç trafikten de bir süreliğine de olsa men edilecektir.
  • Kanun dışı çakar lamba taktığı ortaya çıkan yerlere de gereken ceza kesilecektir.
YılCezasıErken ÖdemeCeza Puanı
20231823 TL1367,25 TL20
20231339 TL1004,25 TL20
20231228 TL921 TL20
20231002 TL751,5 TL20

Sürücü, araç sahibi değilse ayrıca tescil plakasına da ceza kesilmektedir. Bir yıl içinde 3 defa ihlal halinde araçlar, 15 gün trafikten men edilmektedir.

Bu yazımızda çakar lamba nedir ve çakar lamba kullanmanın cezası ne kadardır konularında detaylı bilgilere yer verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ÇAKAR LAMBA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, çakar lamba konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan çakar lamba duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.