Büyükelçi maaşları ne kadardır?

Büyükelçi, bir ülkeyi diğer bir ülkede en üst düzeyde temsil eden kişilere denilmektedir. Büyükelçiler görev yaptıkları ülkelerle ilişkileri stabil tutmak ve ülke vatandaşlarının haklarını diğer ülkelerde korumakla görevlidirler. Oldukça önemli görevler üstlenmişlerdir. Devlet başkanını bizzat temsil ettiklerinden dolayı büyük bir titizlikle seçilirler. Yüksek eğitim seviyesine sahip, iletişim becerileri kuvvetli kişiler büyükelçi olarak atanırlar. Büyükelçi olma süreci hakkında ve meslek hakkında detaylı bilgileri BÜYÜKELÇİ NASIL OLUNUR yazımızda detaylı olarak ele aldık. Peki büyükelçiler ne kadar maaş alıyorlar?

Büyükelçi maaşları 2023

Büyükelçilik oldukça zor bir meslektir. Yanlış bir eylem veya yanlış bir kelime bile iki ülke arasında ciddi diplomatik krize sebebiyet verebilir. Bunun önüne geçmek amacıyla büyükelçiler büyük bir titizlikle seçilirler. Büyükelçiler mesleklerinin gereği de yüksek maaş alırlar. Hatta devletten en yüksek maaş alan personellerden bir tanesidir. Peki büyükelçiler ne kadar para kazanıyorlar?Büyükelçiler bulundukları ülkelere göre maaş almaktadırlar. Örneğin Irak’ta görev yapan bir büyükelçi ile Amerika Birleşik Devletleri’nde görev yapan bir büyükelçi aynı maaşı almamaktadır. Bulundukları ülkenin sosyo ekonomik durumu, yaşam standartları ve terör gibi tehlikeler maaşlarını etkilemektedir. Ancak ortalama olarak büyükelçi maaşları 5 bin dolar ile 12 bin dolar arasında değişkenlik göstermektedir.

Büyükelçiler maaşlarına ek olarak görev yaptıkları ülkede; sağlık, konut, araba, şoför, benzin, ısınma gibi masraflarını da kendileri değil Türkiye Cumhuriyeti karşılamaktadır. Vermiş olduğumuz büyükelçi maaşları bu masrafların dışında tutulmaktadır.

Büyükelçi emekli maaşları ne kadardır?

Büyükelçiler sadece görev yaptıkları sürede yüksek maaş almazlar. Aynı zamanda emekli olmalarının akabinde de yüksek bir emekli maaşı ve emekli ikramiyesi almaya hak kazanırlar. Günümüz itibariyle en düşük emekli büyükelçi maaşı 15.000 TL civarındadır. Buna ek olarak emekli olduklarında 250 bin TL’ye yakın emekli ikramiyesi alırlar.

Bu yazımızda büyükelçi ne kadar maaş alır, büyükelçi ne kadar maaş alıyor, büyükelçi ne kadar kazanıyor hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER BÜYÜKELÇİ MAAŞLARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, büyükelçi maaşları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan büyükelçi maaşları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.