Büro personeli nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Büro personeli veya bilinen diğer adıyla büro memuru, ofis ve büro gibi ortamlarda günlük işleyişlerin aksamadan sürmesini sağlayan kişilere denilmektedir. Ofis içi iletişim ve yazışma işlerinin çoğunu üstlenen bu kişiler, aynı zamanda firmaların dışa açılan yüzleri olarak da görev yapabilirler. Peki büro memurları tam olarak ne iş yaparlar?

Büro memurları ne iş yaparlar?

Büro personelleri, başvuru almak, istenilen bilgileri bilgisayar ortamına girmek, arşiv işlerini yapmak, günlük yazışmalar yapmak, raporlama yapmak, resmi kurum ve kuruluşlarla bağlantı kurmak gibi çeşitli görevlere sahiptir.Büro memurlarının yapmış oldukları işler kuruma göre farklılık göstermektedir. Örnek olarak valiliklerin bünyesinde görev alan büro memurları evrak işleri, arşiv işleri, kayıt işleri, evrakları sanal ortama aktarmak gibi görevlere sahipken, nüfus müdürlüklerinde çalışmakta olan büro memurları kimlik yenilenmesi, kayıp işlemleri gibi çeşitli görevleri yerine getirir.

Büro memurları kamuda iş olanağına sahip oldukları gibi özel sektörde de çalışabilmektedirler.

Büro personeli yükselebilir mi?

Gerek kamuda gerekse özel sektörde çalışmakta olan büro personellerinin yükselme şansları bulunmaktadır. Kamuda görev yapan ve sözleşmeli olarak çalışan büro personelleri daha sonra şef ve dengi kadrolara atanabilir. Kadro yükselmesi ile de maaşı artar ve özlük hakları iyileşir.

Büro memuru nasıl olunur?

Büro memurları kamuda ve özel sektörde en fazla mesai yapan, yorulan meslek erbaplarından bir tanesidir. Büro memuru olmak için genel itibariyle büro yönetim bölümü veya sekreterlik bölümü mezunu olmanız gerekiyor. Ancak özel sektörde ve kamuda yayınlanan ilanları incelediğimizde çok daha farklı bölümlerden de büro memuru alımı yapıldığını görmekteyiz. Kamuda çalışma şansı yakalamak için KPSS sınavına girmeli ve yeterli puanı almalısınız. Ancak özel sektörde çalışan büro personelleri en az lise mezunu olan ve gerekli bilgisayar programlarını kullanmayı bilen kimseler olabilmektedir.

Büro memuru ne kadar maaş alıyor? Büro memuru maaşları

Büro personelleri 2023 yılı itibariyle sözleşmeli ise net 6.258 TL maaş almaktadırlar. Şayet kadrolu ise de bu maaş 6475 TL’ye çıkmaktadır. Bu maaşlar ortaöğretim ve ön lisans mezunları içindir. Lisans düzeyinde eğitim görmüş olan büro personelleri ise maaşları vermiş olduğumuz rakamlara ek 200 ile 500 TL arasında artış göstermektedir.

Bu yazımızda büro memurluğu ya da büro personeli mesleği hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER BÜRO PERSONELİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, büro personeli konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan büro personeli duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.