Bulgaristan, Balkanlarda yer almakta olan komşu ülkelerden bir tanesidir. Avrupa Birliği üyesi olan Bulgaristan aynı zamanda Avrupa’nın en büyük 16. Ekonomisine sahip ülkedir. Ülkenin resmi dili Bulgarca olsa da Türkçe ve Rusça bilen kişi sayısı da bir hayli fazladır. Bulgaristan’da işsizlik oldukça düşüktür. 2023 yılı itibariyle yüzde 4’ün altına düşeceği tahmin edilmektedir. Hem işsizliğin çok az olması hem de Türkçe’nin yaygın olarak konuşulan bir dil olması sebebi ile ülkemizden Bulgaristan’da çalışmak ve iş imkanları hakkında detaylı olarak araştırma yapmaktadırlar. Bulgaristan’da çalışmak istiyorum ne yapmalıyım diyen vatandaşlarımız iş ilanları ve iş fikirleri hakkında yazımız devamında detaylı bilgi elde edebilirler.

Bulgaristan’da İş İlanları 2023

Bulgaristan, yurt dışında çalışmak isteyen vatandaşlarımızın en çok başvuru yaptığı ülkelerin başında yer almaktadır. Öyle ki Bulgaristan’da yaşayan Türk nüfusu 600 bine yakındır. Bu rakamın fazla olması da Türkleri bu ülkede çalışmaya gitmek için itmektedir. Ayrıca yemek kültürleri de Türkiye’ye çok  benzemektedir. Bu yüzden buraya yerleşen veya geçici süreliğine çalışma fırsatı elde eden vatandaşlarımız oldukça rahat etmektedirler. Bulgaristan da iş gücü açığını Türk vatandaşlardan gidermektedir. Kendi nüfuslarının yaşlı olması ve sanayileşmenin büyük bir hızla yükselmesi sebebi ile yeni çalışanlara ihtiyaç duymakta ve kapılarını Türk vatandaşlara açmaktadır. Bulgaristan’da iş bulmak isteyen, iş olanakları hakkında detaylı bilgi isteyen vatandaşlarımızın sayısı da bu bilgiler ışığında günden güne yükselmektedir. Nasıl iş bulabileceğinizden bahsetmeden önce Bulgaristan’da iş ilanları ve alım yapılabilecek pozisyonları vermek istedik.Bulgaristan’da tekstil, casino, otel, inşaat elektrik, gıda gibi sayısız sektörde personel alımı, eleman alımı ve işçi alımı yapılmaktadır. Anestezi teknikeri, CNC operatörü, inşaat işçisi, aşçı, vasıfsız işçi, mühendis, tekniker, teknisyen, forklift operatörü, hemşire, öğretmen, şoför, özel güvenlik görevlisi, kepçe operatörü, kaynakçı, doktor gibi sayısız meslekte alımlar gerçekleştirilmektedir. Bulgaristan’da hangi işler ne iş yapılır diyorsanız sadece saydıklarımız değil, tüm mesleklerde alımlar gerçekleştirilmektedir. Büyük bir hızla gelişen bir ülke olmasından dolayı iş fırsatları oldukça fazladır.

Bulgaristan’da Nasıl İş Bulunur?

Bulgaristan iş başvurusu
Türkiye’den sayısız firma Bulgaristan’da yatırım yapmaktadır. Kişi başına düşen milli gelir 16 bin doları aşmaktadır. Tüm bunlar Bulgaristan’da çalışmak için fırsatları öne çıkarmaktadır.

Bulgaristan’da iş aramak ve iş bulmak için kullanabileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır. Bulgaristan’da iş bulmak için kullanabileceğiniz ilk yöntem İŞKUR’dur. Yanlış duymadınız İŞKUR sadece ülkemiz genelinde değil aynı zamanda yurt dışı iş imkanları da yayınlamaktadır. Çalışan ihtiyacı bulunan şirketler personel alımı, eleman alımı ve işçi alımı yapmak için İŞKUR’a müracaat etmektedir. Sizler de il ve ilçe müdürlüklerinden bu ilanları takip edebilir ve mevcut açık iş pozisyonu varsa başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bulgaristan’da iş olanaklarını takip etmek ve bunlara başvuru yapmak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise Bulgaristan için yayın yapan iş bulma siteleri ile başvuru yapmaktadır. Bunun için https://www.glassdoor.com/Job/bulgaria-english-speaking-jobs-SRCH_IL.0,8_IN39_KO9,25.htm ve https://www.linkedin.com/jobs/bulgaria-jobs/?originalSubdomain=bg sitelerini kullanabilirsiniz. Burada açık iş pozisyonlarını ve başvuru şartlarını görebilir ve başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yöntemlerin dışında en çok tercih edilen Bulgaristan’da iş bulma yöntemi ise burada çalışan yani faaliyet gösteren Türk ve yabancı şirketlere doğrudan müracaat etmektir. Çok sayıda firma yeni işe alımlar yapmaktadır. Peki bu firmalar hangileridir?

Bulgaristan’da Çalışan, İş yapan Türk Firmaları Hangileridir?

Bulgaristanda çalışmak istiyorum

Çok sayıda Türk firması geçtiğimiz sene Bulgaristan’a 850 milyon doları aşkın yatırım gerçekleştirmiştir. Bulgaristan’da iş yapan bu firmaların insan kaynakları departmanına doğrudan iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Saydığımız tüm bu firmalar Bulgaristan’da fabrika ve üretim tesislerine sahip firmalardır veya bu ülkede faaliyet göstermektedirler.

Bulgaristan’da İşçi – Personel Maaşları Ne Kadardır?

Bulgaristanda iş bulmak

2050 yılında Bulgaristan’ın ancak yarısı çalışabilecek seviyede olacak. Bu yüzden Bulgaristan hükümeti Türkiye gibi ülkelerden çalışacak personel alımlarını daimi olarak desteklemekte ve daha kolay çalışma vizesi vermektedir. Bulgaristan’ın para birimi Leva’dır. 1 Bulgar Levası 3.5 TL seviyelerinde dolaşmaktadır. Ülkede ortalama maaşlar ise 3 bin leva seviyelerindedir. Bulgaristan’da çalışmak için bu denli yüksek başvuru yapılmasının bir sebebi de kuşkusuz bu ortalama maaş rakamlarıdır. Bunun yanında ülkemize nazaran araba, benzin, doğalgaz, elektrik gibi bütün giderler çok daha ucuzdur. Yani oldukça rahat bir biçimde Bulgaristan’da yaşama fırsatı elde edebiliyorsunuz.

Sofya, Filibe, Varna, Burgaz, Rusçuk, Eski Zağra, İslimiye, Şumnu, Pernik Bulgaristan’ın en büyük şehirleridir. Anlattığımız yöntemler ile tüm bu kentlerde kolay bir şekilde iş bulabilirsiniz. Bu yazımızda Bulgaristan’da çalışacak eleman arayanlar, Bulgaristan’da çalışmak istiyorum ne yapmalıyım, iş başvuruları, iş başvuru formu, iş ilanları gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER BULGARİSTAN HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, bulgaristan konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan bulgaristan duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.