İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması için referanduma gitme kararı almasının ardından Brexit kelimesini sıkça duymaya başladık. Peki Brexit nedir? Brexit kelime anlamı nedir? İşte Brexit anlamı.

Brexit Nedir?

Brexit, Britain yani Britanya ve Exit yani çıkış kelimelerinin birleşiminden oluşmuş, tam anlamı ile İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasını ifade eden bir kelimedir. İngiltere’de bugün Avrupa Birliği’nden ayrılıp ayrılmamasına ilişkin bir referanduma gidildi. 58 yıllık geçmişi olan Avrupa Birliği tarihinde ilk kez bir ülke birlikten çıkmak için oylamaya gitti. Üstelik bu ülke 3 Trilyon Doların üzerinde bir ekonomiye sahip olan, en gelişmiş ülkelerden birisi olan İngiltere.Brexit’in Kelimesi Nereden Geliyor?

Daha önce Yunanistan’ın mali açıdan çöküşünün ardından Grexit adında bir kelime türetilmişti.  Grexit kelimesi Greece ve Exit kelimelerinin birleşiminden oluşmuştu.  Bu Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkmak istediğini özetleyen bir kelime olarak tarihte yerini almıştı. Şimdi de İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasını temsilen Brexit kelimesi türetildi. Brexit kelimesi de yine aynı şekilde Grexit kelimesine benzer olarak Britanya’nın ve Exit kelimelerinin birleşmesinden oluştu.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması, bu çerçevede alınan tüm kararlar, 23 Haziran’da İngiliz halkının gerçekleşen, Brexit oylamasının yapılacağı referandum gibi tüm siyasi kampanyalar Brexit çerçevesi altında işleniyor.

Brexit Oylamasının Sonucu

İngiltere’nin AB referandumunda AB’den çıkış oyları yüzde 52 ile gerçekleşti. Yani %48 Avrupa Birliği’nde kalalım derken, %52 Avrupa Birliği’nden ayrılalım oyu kullandı. Yani İngiltere’nin Avrupa referandurumundan “Elveda AB” çıktı. Rakamlarla Brexit oylamasının detaylarını aşağıda yer alan resimde görebilirsiniz.

Brexit oylaması


DİĞER MEMUR HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, memur konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan memur duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.