Bordro Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Bordro tanımı iki farklı şekilde bilinmektedir. Birincisi ücret bordroları olurken ikincisi maaş bordrolarıdır. Ücret bordroları, işveren yani kurumların sahipleri tarafından her ay düzenli bir şekilde ödenen düzenlemesi yapılan ve bu ücretlerin gelirini detaylı şekilde gösteren panele denmektedir. Maaş bordroları ise, 657 sayılı DMK yani Devlet Memurları Kanunu içerisine sahip olan, ES yani Emekli Sandığına bağımlı çalışanlar için peşin verilen ücretleri düzenli gösteren panoya denmektedir.

Kurum ve kuruluşlara göre bordro uzmanları farklı iş kategori ve tanımları edinmektedir. Genellikle bir bordro uzmanı kurumların çalışanlarına ücret, maaş, avans, prim, ödül gibi birçok ödemeleri hesaplayarak gerçek bir şekilde işlemektedir. Bunun yanı sıra ödeme planları ve kontrolleri, hesaplamalar, bordro modüllerini günlük ve düzenli olarak kontrol etme, çalışma hayatında sorumluluklar, haklar, işverenleri verdiği bilgileri çalışanlara bilgilendirme, soruları yanıtlama, maliyetleri analiz edip raporlama gibi geniş bir çalışma alanı vardır. Bordro uzmanlarına ayrıca özlük işleri uzmanı da denmektedir. Ayrıca özlük işleri yapan birisi bordrolama süreçlerini de yürüterek aynı anda işi yaptığı için bu alanda uzman olan kişiler her iki işi de yaptığından dolayı tek bir meslek olarak da görülmektedir.Bordro uzmanına sahip bir işletmeci ya da işveren düzenli olarak ödemelerin ve faturaların raporlanmasını sağlar. Bu sayede işveren bu ödemeleri kolay bir şekilde takip edebilir. Bordro uzmanları karmaşık olan tüm para raporlarını ve analizlerini basit bir şekilde işverenlere sunduğu için işletme sahipleri hiçbir şekilde zorlanmadan para akışlarını takip edebilirler.

Bordro Uzmanı Nasıl Olunur? Ne Bilmesi Gerekiyor?

Bordro uzmanı olabilmek için genel olarak üniversitelerin bu meslek hakkında bölümü olmasa da insan kaynakları, işletme ve uluslararası ilişkiler gibi mezunlar daha çok tercih edilmektedir. Lise mezunu da olsanız bir bordro uzmanı olabilirsiniz. Çünkü bordro uzmanlığı üniversite bitirip alınan bir diploma olmadığı için en düşük lise mezunları söylense de büyük şirketler üniversite mezunlarını tercih etmektedirler. Bordro uzmanı olabilmek için bu konuda eğitim veren firmalardan eğitim alarak çeşitli program ve seminerler sayesinde bordro uzmanı sertifikası alabilirsiniz. Bu sertifika programlarını lise mezunları ve üniversite mezunları alabilmektedir. Ancak söylediğimiz gibi en fazla üniversite mezunları tercih edilmektedir.

Bordro uzmanı için gerekli olan nitelikler;

  • Tercihen üniversite mezunları
  • SAP modüllerini kullanabilenler
  • Microsoft Office programlarına hakim olup en çok Excel bilgisi tercih edilmektedir.
  • Takım çalışması ile beraber iletişimi kuvvetli olanlar
  • Analitik düşünen, disiplinli
  • İş takibini en iyi şekilde takip edip stres altında çalışabilen
  • Esnek çalışma saatleri
  • Çalışmalarda kullanılacak tüm modülleri bilmesi gerekmektedir.

Bordro Uzmanları Ne Kadar Maaş Alıyorlar?

Bordro uzmanları bu konularda deneyimli ve eğitimli olması şartı ile şirketlerde rahatlıkla işe girebilmektedirler. Genel olarak maaşları ilk başlarda asgari ücretle başlamaktadır. Zaman ve tecrübe eklenince gelen kıdemler ve primler ile yaklaşık 10.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bu yazımızda bordro uzmanı mesleği hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER BORDRO UZMANI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, bordro uzmanı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan bordro uzmanı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.