Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde birbirinden yetenekli, korkusuz askeri birlikler bulunmaktadır. Bu birlikler en zorlu görevleri başarı ile gerçekleştirirler. TSK bünyesinde yetişmiş olan bu birlikler adını tüm dünyada duyurmuştur. Bunlardan bir tanesi de bordo berelilerdir. Peki kimdir bu bordo bereliler?

Bordo bereli nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Bordo bereli ya da diğer adı ile Özel Kuvvetler Komutanlığı, 1992 yılında TSK bünyesinde Tugay seviyesinde kurulmuş olan özel bir askeri birliktir. Hiçbir kuvvet komutanlığı bünyesinde bulunmaksızın doğrudan Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde görev yapmaktadırlar. Bordo bereliler ülkemizdeki en iyi eğitimli askerler olarak gösterilmektedirler. Öyle ki; 2004 yılında gerçekleştirilmiş olan ve dünyadaki en iyi birliklerin katılım gösterdiği Dünya Özel Kuvvetler Şampiyonası’nda birinci olmayı başarmışlardır.Bordo bereliler ne iş yaparlar, görevleri nelerdir?

Bordo bereliler veya diğer adı ile Özel Kuvvetler Komutanlığı, TSK bünyesindeki en elit askerler olarak gösterilmektedirler. Bordo berelilerin kuruluş amacı çeşitli özel durumlarda görev almalarını sağlamaktır. Yani temel asker birliklerin vazifelerini üstlenmek bordo berelilerin işleri değildir. Bordo berelileri, en zorlu, yapılması imkansız denilen görevlere atanırlar. Doğuda ve Suriye, Irak, Afganistan gibi ülkelerde terörle mücadele ederler. PKK gibi terör örgütlerinin korkulu rüyasıdır. Rehine kurtarma, rehin alma gibi yine zorlu görevlerde boy gösterirler. Kısaca sıradan askerlerin altından kalkamayacağı görevler bordo bereliler tarafından gerçekleştirilir.

Bordo bereliler gerekli durumlarda devlet büyüklerinin korunması gibi görevler de üstlenirler. Bunların yanında Abdullah Öcalan’ı yakalayarak ülkemize getiren askerler Bordo Berelilerdir. Bordo bereli olmanın kuralları nelerdir, olmanın özellikleri nelerdir, bordo bereli olmak için şartlar nelerdir?

bordo bereli kıfayetleri elbiseleri

Bordo bereli olma şartları nelerdir, kimler olabilir?

Bordo bereliler en seçkin birliklerden bir tanesidir. Bu statüyü elde etmelerinin gereği her isteyenin kolayca bordo bereli olamamasıdır. Bordo bereli olmak için aşağıda saymış olduğumuz başvuru şartlarını sağlıyor olmanız gerekmektedir. Peki nedir bu şartlar?

 • Bordo bereli olmak için öncelikle astsubay, uzman erbaş veya subay olmak gerekmektedir.
 • Gönüllü olarak başvurusunu gerçekleştiren adaylara 3 senelik oldukça zorlu bir eğitim verilir. Bu eğitimi başarı ile tamamlamak gerekmektedir.
 • Başvurular gönüllülük esasına göre yapılmaktadır. Yani bireysel olarak tamamen kendi isteğiniz ile bordo bereli olmak için müracaat etmelisiniz.
 • Yurt içinde 52, yurt dışında 10 ile 52 hafta arasında eğitim almaları gerekmektedir.

Tabi sadece bunlar değil. Bir de bordo bereli olmak için fiziki yeterlilik şartları sağlanmalıdır. Fiziki yeterlilikten kasıt boy şartı ve kilo şartı.

Bordo bereli olmak için gerekli boy ve kilo şartları

bordo bereli yaş, kilo ve boy şartı

 • Bunların dışında bordo bereli olabilmek için vücut yapısının muntazam olması yani fiziki açıdan kusursuz olması gerekmektedir.
 • Ağız, diş ve çene yapısı düzgün olmalıdır.
 • Göğüs kafesinde şekil bozukluğu bulunmamalıdır.
 • Vücutta herhangi bir yerde yara, yanık gibi izler olmamalıdır.
 • Kel olunmamalıdır.

Bunların dışında yaş sınırı yani yaş şartı bulunmamaktadır. Sadece vermiş olduğumuz rütbeleri alabilmek için belirli yaşlardan önce başvuruda bulunmalısınız. Bu konu hakkında sitemiz üzerinde detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Tüm bu koşulları sağlayan kişiler bordo bereli olmak için başvuru yapabilirler. Peki bordo bereli olmanın yolları nelerdir? Bunun yanında bordo bereli olabilmek için hangi okullara gidilir, hangi okulları okumak gerekir, hangi üniversiteye gitmek gerekir?

Bordo bereli nasıl olunur?

Bordo bereli olmak için yazımız başında da belirttiğimiz üzere öncelikle TSK bünyesinde görevli subay, astsubay veya uzman erbaş olmanız gerekmektedir. Akabinde vermiş olduğumuz şartları da sağlıyorsanız tamamen gönüllük esasına göre bordo bereli olmak istiyorum demeniz ve başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu başvuruyu yine bir dilekçe ile TSK bünyesine gerçekleştirebilirsiniz. Şayet başvurunuz onaylanırsa sizleri zorlu bir eğitim süreci beklemektedir. Bu eğitimleri başarı ile tamamlayan, yapılan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından temiz çıkanlar bordo bereli olarak görev almaya başlayabilirler. Peki bu eğitimlerin içeriği nasıldır?

Bordo bereli eğitimleri nasıldır?

TSK bünyesinde görev yapan her subay, uzman erbaş ve astsubay gönüllü olmaları ile bu birliğe giremezler. Öncelikle fiziki şartları sağlamanız ve akabinde devlette.com olarak yazımızda da belirttiğimiz üzere uzun süren bir eğitim almanız gerekmektedir. Bu eğitimin sonunda fiziken ve zihnen ülkemizin en iyi askerlerinden bir tanesi olacaksınız.

Bordo bereli eğitimi süresi, kaç ay ve kaç hafta olduğu merak edilmektedir. Bordo bereli olmak için gerekli eğitim en az 32 hafta sürmektedir. Bu eğitim süresi değişkenlik gösterebilmektedir. Eğitimleri ortalama olarak katılan kursiyerlerin yarısı tamamlayabilmektedir. Diğer yarısı zorluklarla baş edemeyerek bırakmaktadır. Eğitimlerde adaylara 52 adet sınav uygulanmaktadır. Almış oldukları tüm eğitimler insanların algılama ve dayanabilir olan sınırların ötesine sürüklemektedir. Tüm bunların yanında en az 2 yabancı dil eğitimi de almaktadırlar. Bu eğitimler sonunda bilgi ve yetenek olarak dünyanın parmakla gösterildiği askerlerden bir tanesi haline gelinmektedir. Aşağıda vermiş olduğumuz videoda eğitimler hakkında bilgi alabilirsiniz.Videoda da görebileceğiniz üzere bordo bereli olmanın zorlukları oldukça fazladır. Bordo bereli olmak istiyorum demeden önce tekrar ve tekrar düşünmelisiniz. Şayet üst düzey bir istek barındırıyorsanız başvuruda bulunmalısınız.

Bordo berelilerin çalışma saatleri nasıldır?

Bordo berelilerin belirli bir çalışma saati bulunmamaktadır. Bu özel birliğe mensup kişiler her zaman elleri tetikte ve hazır durumda olmalıdırlar. Bazen görevleri günler ve hatta aylar sürebilmektedir. Bu yüzden memur gibi bir çalışma saatinden bahsetmek doğru olmamaktadır.

Bordo bereliler hangi silahları kullanırlar?

 • Tabancalar : HK USP, SIG P226, SIG P229, FN Five SeveN, Canik 55 tp 9(Bireysel Silahlanma)
 • Saldırı Tüfekleri :M4A1, Heckler & Koch HK416, MKEK MPT, IMI Tavor TAR-21, M16A4, Steyr Aug, Famas G2, AKM, G3A7, Bora 12 UTS-15
 • Makineli Tabancalar : HK MP5, HK UMP, IMI Uzi
 • Keskin Nişancı Tüfekleri :KNT-308, CheyTac Intervention, Gepárd anti-materiel rifle, Sako TRG, Dragunov (SVD), M82A1 Barret 50.Cal Sniper Rifle, AWP, Bora 12

Bordo bereliler kimlerden emir alır?

Bordo bereliler almış oldukları eğitimler neticesinde normal bir insanın psikolojisini alt üst edebilecek durumlardan çok kolay çıkabilirler. Muntazam bir baskı altında bile görevlerini yerine getirebilirler. Aralarındaki ilişki ast üst ilişkisinden ziyade abi kardeş ilişkisi gibidir. Doğrudan Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı olmalarından dolayı diğer askeri birimlerden emir almazlar ve onların komutasına girmezler.

Kadınlar bordo bereli olabilir mi, olur mu?

Kadınlar da tıpkı erkekler gibi bordo bereli olmak için başvuruda bulunabilirler. Yukarıda vermiş olduğumuz başvuru şartları bay ve bayan gözetilmeksizin verilmiştir. Yani verdiğimiz şartları sağlamanız ve başvurularınızı bahsettiğimiz şekilde yapmanız durumunda bordo bereli olmanıza engel bir durum bulunmayacaktır.

Bu yazımızda bordo bereli olmak için ne yapmalı, ne yapmak gerekir, bordo bereliler nasıl seçilir, yetişir, bordo berelilere nasıl katılırım, alım şartları nelerdir, nasıl olunur, olmak için ne mezunu olmak gerekir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan Bordo Bereli Maaşları hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER TSK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, tsk konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan tsk duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.