Ülkemiz son yıllarda ciddi terör saldırıları ile karşı karşıya kaldı. Bu saldırılarda çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybederken, çok sayıda vatandaşımız ise yaralandı. Bu yaşanan üzücü olaylarda aklımıza belki de genel olarak filmlerde, dizilerde görmeye alışık olduğumuz bir meslek dalının önemini bizlere tekrar hatırlattı. Canları pahasına mesleklerinin gerekliliklerini yerine getiren bu kişiler tabi ki bomba imha uzmanları. Peki kimdir bu bomba imha uzmanı, ne iş yapar?

Bomba imha uzmanı nedir, kimdir?

Bomba imha uzmanı, patlayıcı olduğundan şüphelenilen paket ya da sistemleri etkisiz hale getirmesi gereken, düzenek ile ilgili raporlar hazırlayan ve olay yeri ile ilgili olarak çalışmalar yaparak, çevreyi koruma altına alan ve bomba ile ilgili tüm bilgi birikimine sahip kişidir. Baskı altında oldukça zor şartlarda çalışırlar. Peki bomba imha uzmanı nasıl olunuyor?Bomba imha uzmanı nasıl olunur?

Bomba imha uzmanı olabilmek için öncelikle polis olmanız gerekmektedir. Polis olmak için ise lise mezunuysanız üniversite giriş sınavlarına katılarak polis akademisini kazanmalısınız. Üniversite mezunu iseniz de POMEM okuyarak ve KPSS’de yeterli puanı alarak polis olabilirler. Bomba imha uzmanı olmak isteyen bireyler polis olarak göreve başlamalarının ardından mensup olacakları idari birim olarak bomba imha uzmanlığı seçmelidirler.

Bomba imha uzmanı olmaya karar verdiniz ve bu doğrultuda başvurunuzu yaptıktan sonra emniyet teşkilatı bünyesinde bulunan bomba imha uzmanları ve psikologlar eşliğinde çeşitli test ve mülakatlara alınırsınız. Bu süreci başarı ile geçen adaylar Ankara’da 10 hafta sürecek olan bir eğitime tabi tutulurlar. Eğitimlerinden başarı ile ayrılan adaylar sertifika yani belge alırlar. Bu sayede de bomba imha ve inceleme uzmanı olarak görevlerine başlayabilirler. Bomba imha uzmanı olmak için bu şekilde bir süreci aşmanız gerekmektedir. Peki kimler bomba imha uzmanı olabilir?

Bomba imha uzmanı olma şartları nelerdir?

Bomba imha uzmanı olmak için belirli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bunlar;

  • Polis okulu bitirmek,
  • 35 yaşında ya da 35 yaşından küçük olmak,
  • Disiplin suçu bulunmaması,
  • Açılan kursa başvuru yapmak,
  • Kurs sırasında gerekli yeterliliği göstermek bomba imha uzmanı olmak için aranan şartlar arasındadır.

Bomba imha uzmanı maaşları ne kadardır?

Bomba imha uzmanları işe yeni başlamış, bekar bir polis memurundan 1.500 TL kadar fazla maaş almaktadır. Maaşları da bu doğrultuda 6000 TL seviyelerindedir. Bu maaşına ek olarak aile yardımı, çocuk parası, terör tazminatı gibi çeşitli ek ücretler bindiğinde maaşları 7000 TL seviyelerine çıkabilmektedir.

Bunun dışında bomba imha uzmanları sabırlı ve hızlı karar alabilme yeteneğine sahip kimseler olmalıdır. Tehlike anında çok sayıda insanın hayatı bu mesleği yerine getiren kişilere bağlı olabilir. Bu gibi durumlarda hızlıca karar almalı ve bunu heyecanlanmadan uygulamalıdır. Bu sebepten fazla heyecanlı ve panik kişiler bu meslek için uygun kişiler değildirler.

Bu yazımızda bomba imha uzmanları ne kadar maaş alıyor, maaşları ne kadardır, olmak için hangi bölümden fakülteden mezun olmak gerekir, olma şartları nelerdir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER BOMBA İMHA UZMANI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, bomba imha uzmanı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan bomba imha uzmanı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.