Black Friday (Kara Cuma) nedir, ne demektir?

Black Friday yani Türkçe adı ile Kara Cuma, Amerika Birleşik Devletleri’nde Şükran Günü’nden sonra gelen ilk Cuma gününe verilen isimdir. Black Friday, 1932 yılından bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul edilmektedir. Bu günde mağazalar oldukça erken saatlerde açılır ve geç saatlerde kapanırlar. Bunun yanında alışveriş sektöründe büyük indirimler yaşanır.

Black Friday ABD kaynaklı bir gün olsa da önce Kanada ve İngiltere’de ardından da tüm dünyada yayılmayı başarmış bir gündür. Black Friday günü, alışveriş siteleri ve mağazalar ürünlerinde oldukça büyük indirimlere gitmektedirler. Bu gün tam anlamıyla bir alışveriş çılgınlığı yaşanmaktadır.Black Friday gününde çok sayıda izdiham karşısında yaşanan ölüm ve yaralanma olaylarından dolayı bu gün Kara Cuma olarak da lanse edilmektedir.

Black Friday günü yılın en aktif alışveriş günlerinden bir tanesi haline gelmiştir. Amazon, Alibaba gibi dev alışveriş siteleri ile Wal-Mart gibi büyük alışveriş merkezleri indirimli ürünleri ile satışlarını kat ve kat arttırmaktadır. Bu sadece yurt dışında değil ülkemizde de geçerlidir. Çok sayıda mağaza ve alışveriş sitesi Black Friday gününe özgü indirimler yapmaktadır. Ülkemiz için açıklanmış olan istatistiklerde Black Friday gününde Türk kullanıcılar %622 daha fazla alışveriş yapmışlardır. Peki Black Friday ne zaman?

Black Friday Ne Zaman 2023?

Black Friday yazımızın başında da söylediğimiz üzere Şükran Günü’nden sonraki Cuma günüdür. Bu gün ülkemizde ve dünyada 25 Kasım tarihidir. Yani 25 Kasım 2023 günü Black Friday günü olacak ve çok sayıda ürün indirimli olarak satışa sunulacak. Ülkemizde de n11, biletix, hepsiburada, vatan bilgisayar, D%R, MediaMarkt gibi alışveriş devleti ürünlerinde indirime gideceklerini açıklamıştır.  Black Friday indirimleri sadece bir gün değil, bazen hafta boyunca sürmektedir. Bu sebepten indirimleri takip etmeniz gerekmektedir. Geçtiğimiz senelerden bugüne en çok indirimler ise teknoloji alanında yapılmış. Yani bugün indirimli ürünlerden faydalanmak isteyen bireyler özellikle teknoloji ürünlerine göz gezdirerek, normal satış fiyatlarının çok daha altındaki fiyatlara bu ürünlere sahip olabilirler.

Bu yazımızda Black friday nedir, ne zamandır gibi black friday hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER BLACK FRİDAY HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, black friday konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan black friday duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.