Yeni verilen pasaportlarda ve çipli ehliyetlerde biyometrik fotoğraf zorunlu hale getirildi. Peki biyometrik fotoğraf nedir, bir fotoğrafın biyometrik olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Biyometrik Fotoğraf Nedir?

Biyometrik vesikalık fotoğraflar, standartları ICAO tarafından belirlenen ve Makinede Okunabilen Seyahat Belgelerinde kullanılan yüksek kaliteli, belli ölçüleri ve özellikleri olan ve yüz biyometrisinin tespit edilebildiği fotoğraflardır. Biyometrik fotoğraflarda standartlar 60mm X 50 mm’dir.Biyometrik Fotoğraf Nerelerde Çektirilir?

Günümüzde hemen hemen her fotoğrafçı biyometrik fotoğraf çekmek için gerekli ekipmanlara sahiptir. Yani herhangi bir fotoğrafçıdan gidip biyometrik fotoğraf çektirmeniz mümkündür. Biyometrik fotoğraf çekilirken bilinenin aksine çok uzun süreler beklemez 10-15 dakika arasında fotoğraflarınızı alabilirsiniz.

Biyometrik Fotoğraf Ücreti Ne Kadar?

Biyometrik fotoğraf ücreti her fotoğrafçıda değişmekle beraber genellikle 4 fotoğraf için 15-20 tl gibi ücrete tekabül etmektedir.

Biyometrik vesikalık fotoğraflarda saç bitiminden çeneye kadar olan mesafe 32 mm ile 36 mm arasında olmalı. Şablona uygun olarak burun tam orta çizgide olmalı. Yüz fotoğraf üzerinde ortalanmış olmalı. Çene ucundan saçların başladığı bölgeye kadar sağ ve sol yüz hatları tamamen görünür olmalı. Yüz kısmının yüksekliği resmin yüzde 70 ile 80’ini kapsamalı. Kişinin yüz kısmı saç modeliyle birlikte tamamen görünür olmalıdır.

Biyometrik fotoğraf nedir, ücreti ne kadardır, nerelerde biyometrik fotoğraf çektirebilirim detaylı olarak anlatttık. Konu hakkında soru, sorun yada görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.