Biyolog maaşları ne kadardır?

Bitki, hayvan gibi tüm canlılar üzerinde araştırmalar yaparak onları gruplandıran, yaşamlarının temel prensiplerini araştıran kişilere biyolog denilmektedir. Biyologlar belediyelerde, adli tıpta, üniversite hastanelerinde, halk sağlığı, devlette, özel ve kamu hastanelerinde ve daha saymadığımız çok sayıda kurum ve kuruluşta çalışma imkanına sahiptir. Buralarda sözleşmeli veya kadrolu olarak çalışma imkanına sahiptirler. Biyolog olmak için üniversitelerde bulunan 4 senelik biyoloji bölümü tamamlanmalıdır. Bir önceki yazımızda Biyolog Nasıl Olunur detaylı olarak ele aldık. Peki biyologlar ne kadar maaş alıyorlar?

Biyolog maaşları 2023

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çevre kirliliği, kuraklık, iklim değişikliği, yapılaşma gibi çevremizi ve canlıları etkileyen sorunlar oldukça hızlı bir şekilde çoğalmakta ve bu canlı yaşamanı olumsuz etkilemektedir. İleride elzem sonuçlar olmaması adına biyologlara büyük sorumluluk düşmektedir. Tüm dünyada bu alanda gerekli araştırmaları yapan ve el üstünde tutulan biyolog mesleği ülkemizde gerekli ilgili ve alakayı görmemektedir. Bu durumu oldukça basit bir şekilde biyolog maaşlarını inceleyerek de elde edebilirsiniz. Biyologlar kamu ve özel sektörde olmak üzere farklı maaşlar almaktadırlar. Peki biyolog ne kadar maaş alır?Devlette biyolog maaşı ne kadardır?

Biyologlar KPSS sınavına girerek; Tarım Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı gibi kamu kurum ve kuruluşlarında çalışabilirler. Burada işe yeni başlamış olan biyolog devlet memuriyetine 8. Derece ve 1 kademeden başlar. Burada kamu kurumlarında maaşı 2023 yılı 5500 TL’dir. Bu rakam bekar, çocuksuz, işe yeni başlamış olan bir biyoloğun net maaşıdır. Derece ve kademe arttıkça maaş da artmakta ve biyolog maaşları 7 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Özel sektörde biyolog maaşları ne kadardır?

Özel sektörde ise biyolog maaşları kamuda göre oldukça düşük seviyelerdedir. Özel sektörde genelde alan dışı çalışan biyologların maaşları 4000 TL ile 6000 TL arasında değişmektedir. Bu rakama ek ödemeler dahil değildir.

Bu yazımızda 8/1 biyolog maaşı ile biyolog ne kadar maaş alır hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER BİYOLOG HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, biyolog konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan biyolog duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.