Biyologlar Ne Kadar Maaş Alır?

Biyologlar canlı türleri üzerinde araştırmalar yapan ve canlı türlerinin tanımlanması, sınıflandırılması gibi faktör üzerinde çalışan meslek grubuna mensup kişilere denilmektedir. Biyologlar çok farklı alanlarda ve sektörlerde çalışma imkanına sahiptirler. Örneğin bir ilaç şirketinin laboratuvarında çalışabilecekleri gibi gümrüklerde ülkemize giriş çıkış yapan maddelerin analizini yapmak üzere bakanlıkta veya polis teşkilatında görev alabilirler. Her sene binlerce vatandaşımız ilgili yükseköğretim kurumlarının ilgili bölümünden biyolog olarak mezun olmakta ve sektöre adım atmaktadır. Biyolog olmak için her sene çok sayıda mezun verilmektedir. Bir önceki yazımızda BİYOLOG NASIL OLUNUR detaylı olarak anlattık. Peki biyolog mesleğine ilgilinin bu denli fazla olmasının sebebi nedir? Biyologların kazandıkları para, yani almış oldukları maaş ne kadardır?

Biyolog Maaşları 2019

Biyologlar, KPSS sınavına girerek Tarım Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı gibi çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında çalışma imkanı elde edebilirler. Buralara giren işe yeni başlayan bir biyolog devlet memuriyetine 8. Derecenin 1. Kademesinden başlamaktadır. Burada kamu kurumlarında 3700 TL civarında bir maaş kazanmaktadır. Bu maaşa ek olarak aile yardımı, çocuk yardımı gibi ek ücretler getirildiğinde maaşı yükselmektedir.Özel sektörde yani özelde çalışma imkanı elde eden biyologların maaşları kamuya göre bir nebze düşüktür. Özel sektörde biyologlar 2500 TL ile 3500 TL arasında değişen miktarlarda maaş almaktadırlar. Ancak deneyiminiz ne kadar yüksek olursa, biyolog alanında bilginizi yabancı dil ile süslerseniz tabi ki maaşınız bu söylediğimiz rakamların çok daha üzerine çıkabilir. Belirtmiş olduğumuz rakamlar sadece sektörün ortalama rakamlarıdır.

Bu yazımızda özel hastanelerde, laboratuvalarda çalışan kadrolu veya sözleşmeli DSİ, moleküler, devlette, uzman, biyologların maaşları ne kadardır, biyologlar ne kadar para kazanır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER BİYOLOG HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, biyolog konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan biyolog duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.