Askeri birliğe katılma, teslim olma saati nedir?

Askerlik her erkek Türk gencinin yapmakla mükellef olduğu milli bir görevdir. Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı her sene ordu ihtiyacına göre asker almaktadır. Her erkek Türk genci de kendisine verilen bu kutsal vazifeyi severek ve isteyerek yerine getirmektedir.

20 yaşına gelen her bir erkek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için askerlik yoklaması, muayene, sevk ve celp dönemleri başlar. Mükellef kendi askerlik işlemlerini takip etmekle yükümlüdür. Askerlikle ilgili merak edilen çok sayıda soru bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de birliğine teslim olacak kişilerin saat kaçta birliklerine teslim olmaları gerektiği ile ilgilidir.  Çünkü askerler son saatine kadar dışarıda bulunmak yani kendilerine tanınmış hakkı kullanmak istemektedirler. Peki askeri birliğe saat kaçta teslim olunur?Acemi birliğime en geç saat kaçta teslim olmalıyım?

Askerlik yapılacak yer belli olduğunda e-devlet üzerinden veya sülüs üzerinde birliğe hangi tarih ve saat teslim olunması gerektiği yazmaktadır. Teslim olunacak tarih konusunda herhangi bir değişik yapılması söz konusu değildir. Fakat teslim olunacak saat konusunda sıkıntılı bir durum söz konusu değildir. Teslim tarihinde günün herhangi bir saatinde teslim olunması durumunda herhangi bir ceza uygulanmayacaktır. Fakat en geç 17:00′ da teslim olunması daha sağlıklı olacaktır.

Askerlikte geç teslim olursam ne olur?

Eğer sülüs üzerinde belirtilen tarihten sonra teslim olunursa kişi hakkında tutanak düzenlenir ve ceza uygulanabilir. Askerlik süresi de geç teslim olunan tarih baz alınarak hesaplanır. Yani geç teslim olunursa geç terhis edilir. Bu yüzden sülüs tarihinde teslim olmak bir an önce askerlik süresinin erken bitmesi için önemlidir.

Birliğe teslim olunduktan sonra ne olur?

Birliğe teslim olma işlemleri ortalama 2-3 saat kadar sürer. Nizami sıra şeklinde askerler kayıta alınır ve elle aranır. Daha sonra yasaklı bir madde olup olmadığından emin olmak için x-ray cihazından geçirilir. Ardından askerlik süresi boyunca başa gelebilecek durumlara karşın 30 lira karşılığında Mehmetçik Yaşam Sigortası yaptırılır. Daha sonra bulaşıcı hastalıklar için 3 adet aşı yapılır. Daha sonra askeri malzemeler verilir ve son olarak bölüğe gidilerek bölük künye defterine kayıt yaptırılır. Ardından koğuş ve yatak yerleri belirlenerek ilk gün geride kalmış olur.

Konumuzda vermiş olduğumuz teslim olma saatleri, bedelli askerlik, usta birliğine ve acemi birliğine göredir. Yani ister usta, ister acemi isterseniz de bedelli olun vermiş olduğumuz saatlere uymanız önemlidir.

Askeriyeye hafta sonu teslim olunur mu?

Askerlik teslim tarihiniz E-Devlet veya askerlik şubeden alacak olduğunuz teslim belgenizin üzerinde yazmaktadır. Bu tarih sevk tarihinizin üzerine yol izninin eklenmesi ile belirlenmektedir. Genel olarak 1-2 veya 3 gün yol izni tanımlanır. Bu yol izni de eklenmesinin ardından askeri birliğe en geç hangi gün teslim olacağınız belli olur. Sevk tarihinizden itibaren askerlik birliğinize teslim olabilirsiniz. Yani yol iznini beklemenize gerek yoktur. Fakat bu durumda da askerden önce terhis olmazsınız. Bu sebepten kişiler genel olarak kendilerine tanınan son gün birliklerine teslim olurlar. Bu tarih hafta sonuna denk gelebilir. Cumartesi veya Pazar günü de tıpkı hafta içi olduğu gibi birliğinize teslim olabilirsiniz.


DİĞER ASKERLİK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, askerlik konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan askerlik duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.