Binek otomobil nedir, ne demektir?

Özellikle son dönemde araçlardan alınan MTV yani Motorlu Taşıtlar Vergisi oranlarında yapılan zammın ardından binek araç, binek otomobil ne demektir merak edilmeye başlandı. Binek otomobiller, ticari amaçla kullanılmayan, şahsi kullanıma has otolardır. Yani aracınızı ticari amaçla kullanmıyor ve sadece şahsi ulaşım için kullanıyorsanız aracınız binek otomobildir. Peki bu binek otomobillere ne kadar zam uygulanacak?

Binek araç nedir?

Geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanı Naci Ağbal yeni yılda uygulanacak Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) hakkında zam oranlarını açıklamıştı Ağbal; ‘Yasal değişiklikle binek otomobillerin Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni (MTV) yüzde 40 oranında artırıyoruz. Burada sadece binek otomobillere ilişkin bir vergi artışı var, diğer araçlarla ilgili normal yeniden değerleme oranında artış olacak’ dedi. MTV zammı ile birlikte en düşük Motorlu Taşıtlar Vergisi 258 lira artacak. Peki hangi araç sahipleri 2018 yılında ne kadar vergi ödeyecek? İşte merak edilen sorunun cevabıEski vergi: 646 TL
Yeni vergi tutarı: 904 TL

Yani bu sene ne kadar vergi ödediyseniz, bir sonraki yıl yüzde 40 oranında fazla vergi vermek durumunda kalacaksınız. Bu vergi artışı da sadece binek otomobil yani binek araçlar içindir.

Ticari araç nedir?

Ticari araçlar ise, yük taşıma yolcu taşıma gibi amaçlarla kullanılmakta olan araçlardır. Binek araçlar gibi hususi olarak kullanım amacı bulunmaz.

Bu yazımızda binek otomobil nedir, binek araç nedir detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ARAÇ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, araç konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan araç duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.