Başbakanlık İletişim Merkezi‘nin kısa ismi olan BİMER günümüzün getirmiş olduğu bilişim ve iletişim hizmetlerini kullanarak Başbakanlık ve halk arasında bir köprü görevi görmektedir.  BİMER sayesinde vatandaş ve devlet arasında iletişim kanalları açık tutularak müracaatlarının her yerden yapılabilmesinin yanı sıra , cevapların da hızlı, etkin bir o kadar da ekonomik olarak verilebilmesine olanak sağlanmıştır. Bimer’e telefon internet sayfalarında yer alan form veya e-posta ile ulaşabilmek mümkündür. Bimer telefon numarası “150”‘dir. Diğer kanallardan Bimer’e ulaşmak için web adreslerinde yer alan güncel verileri göz gezdirebilirsiniz.

ALO BİMER “150” İLETİŞİM HATTI

Bimer uygulaması kapsamında Kaymakamlık, Valilik ve Bakanlıkların tümünde “Halkla İlişkiler Müracaat Büroları” kurulmuş olup yapılan şikayetler burada değerlendirilerek gerekli cevaplar vatandaşlara sunulmaktadır. Alo 150 Bimer İletişim Hattında ise durum daha farklıdır. Burayı arayan vatandaşlar ilk olarak o ilin valiliğinde görev yapan halkla ilişkiler görevlisine ulaşmaktadır. Daha sonra görevli başvuruyu ve detaylarını Kaymakamlıklara iletir. Bu sayede yetkili birimlerce çözülebilecek müracaatlar Başbakanlık ve Bakanlıklara gelmeden halledilir, zamandan tasarruf edilmiş olur.BAŞBAKANLIK İLETİŞİM MERKEZİ (BİMER) NE İŞE YARAR?

  • Bilgi edinme kanunu kapsamında kamu kurumlarından veya valiliklerden talep edeceklerinizi Bimer sayesine kolaylıkla öğrenebilirsiniz.
  • Kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili herhangi bir istek, şikayet yada talebiniz bulunuyorsa Bimer sistemi sayesine yetkili mercilere iletebilirsiniz.
  • Kamu kurumlarında çalışan alt veya üst düzeydeki herhangi bir çalışanı şikayet edebilirsiniz.

Genel olarak yukarıda bulunan maddelerin herhangi birisi için Bimer iletişim sistemine başvuru yapabilirsiniz. Biraz daha açıklamak gerekirse ciddi bir sorunla karşı karşıyasınız ve Türkiye Hukuku bu sorunu çözüme kavuşturamıyor yada görevli kişiler bu sorunu çözmekte yetersiz kalıyor . Böyle bir durumda Bimer sistemi üzerinden iletişime geçerek derdinizi anlatabilir ve çözüm bulunması için sorununuzun yetkili birimlere iletilmesini sağlayabilirsiniz.

BİMER BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Bimer başvuru yapma hakkındaki makalemizden bu konuda detaylı bilgilere ulaşabilir, bimer başvuru sonucu sorgulama yazımızdan da bimer şikayet ile ilgili başvurunuzun son durumuna göz gezdirebilirsiniz.

Bimer nedir, bimer ne işe yarar hakkında merak ettiğiniz soruları aşağıdaki yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER BİMER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, bimer konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan bimer duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.