Hakim ve savcılar her konuda bilgi sahibi değildirler. Ancak buna rağmen her konudaki davalara bakabilirler. Bu durumlarda alanında bilgili kişilerden uzman görüşü almaları gerekmektedir. Böyle durumlarda da bilirkişilere müracaat ederler ve görüş bildirmesini talep ederler. Bilirkişiler alanında uzman kişilerdir ve her meslek erbabı bilirkişi olabilmektedir. Ancak bunun için belirli şartları sağlamaları gerekmektedir. Bir önceki yazımız olan bilirkişi nasıl olunur başlığında bu husus hakkında detaylı bilgiler vermiştik. Peki bilirkişiler ne kadar para kazanırlar?

Bilirkişiler ne kadar para kazanıyorlar?

Ülkemizde bilirkişilere her alanda ihtiyaç duyulmaktadır. Bilirkişi olmak için ise çok sayıda başvuru yapılmaktadır. Bu başvuruların bir hayli fazla olmasının bir sebebi de bilirkişilerin elde etmiş oldukları gelirdir. Peki bilirkişi maaşları ne kadardır?Bilirkişiler aylık sabit bir maaş almazlar. Ancak görüşlerine ihtiyaç duyulduğunda para alırlar. Bunun için öncelikle bilirkişinin görüşüne başvurulur ve akabinde bilirkişi konu hakkında görüşlerini belirtir bir rapor hazırlar. İşte bu hazırlamış olduğu raporun karşılığı olarak da bir miktar para alır. Her ne kadar sabit bir maaş almasalar da ülkemizdeki mahkemelerin yoğunluğu sebebiyle bilirkişilere çok büyük sorumluluklar düşmekte ve yoğun olarak çalışmaktadırlar. Bu yüzden bir bilirkişinin aylık olarak kazandığı para çoğu zaman rahat bir şekilde 7-8 bin TL seviyelerine çıkmaktadır.

Bilirkişilerin rapor başına alacak olduğu gelirler genel itibariyle bellidir. Ancak hakim ve savcıların insiyatifine ve dayanın zorluğuna göre bu rakamlar değişebilir. Bazı davalarda bilirkişi ücretleri dosya başına binlerce TL civarlarına çıkmaktadır. Ancak bu hususta yine söylediğimiz gibi bir alt sınır bulunmaktadır. Bu alt sınır yani asgari ücret tarifesi aşağıdaki gibidir.

2021 bilirkişi ücretleri

 • İcra ve iflas daireleri ile satış memurluklarında görülen işler için 240,00 TL
 • Sulh hukuk ve tüketici mahkemelerinde görülen dava ve işler için 240,00 TL
 • İcra hukuk ve icra ceza mahkemelerinde görülen dava ve işler için 240,00 TL
 • Asliye hukuk mahkemelerinde görülen dava ve işler için 400,00 TL
 • Aile, iş ve kadastro mahkemelerinde görülen dava ve işler için 320,00 TL
 • Asliye ticaret ile fikri ve sınaî haklar mahkemelerinde görülen dava ve işler için 485,00 TL
 • İdare ve vergi mahkemelerinde görülen dava ve işler için 400,00 TL
 • Cumhuriyet başsavcılıklarında yürütülen soruşturmalar için 240,00 TL
 • Sulh ceza hâkimliklerinde görülen işler için 240,00 TL
 • Asliye ceza mahkemelerinde görülen dava ve işler için 400,00 TL
 • Ağır ceza mahkemelerinde görülen dava ve işler için 485,00 TL
 • Bölge adliye ve bölge idare mahkemelerinde görülen dava ve işler için 510,00 TL
 • Yargıtay ve Danıştay’da ilk derece mahkemesi sıfatıyla görülen dava ve işler için 640,00 TL

Yukarıda vermiş olduğumuz bilirkişi ücretleri tek bir rapor yazması durumunda bilirkişilere ödenen ücretlerdir. Yazımızda belirttiğimiz üzere davanın zorluğu veya dava esnasında ulaşım, gıda gibi çeşitli ek masraflar çıkması durumunda bu ücretlere zam yapılabilir. Bu sebepten bir bilirkişinin aylık kazandığı para 10 bin TL’yi bile rahat bir şekilde geçmektedir.

Bilirkişi ücretleri ne zaman ödenir, yatar?

Bilirkişilerin ücretleri, rapor verilmesinin ardından hakim takdirine binaen, rapor kaleme girdikten sonra yazılır ve mutemetlik sarf kararı verilir. Bundan sonra yükümlülük mutemetliğe ait olmaktadır. Onlarda bankalara bilirkişi ücretlerinin yatırılması için talimat vermektedirler. Bu süreç genel olarak 1 aya yakın sürmektedir. Bu süreç zarfında ilgili davadan halen ücretini alamamış kişiler de mutemetliğe başvuruda bulunarak ücretlerinin yatırılmasını talep edebilirler.

Bu yazımızda bilirkişi fiyatları, ücret tarifesi gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER BİLİRKİŞİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, bilirkişi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan bilirkişi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.