İş hayatına atılmanızın ardından mavi yaka ve beyaz yaka kavramlarını sık sık duymaya başlarsınız. Herhangi bir işletmede, çalışan kişilerin organizasyonel özellikleri bakımından sınıflandırılmaları mavi yaka ve beyaz yaka kavramlarının ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. Çalışanlar arasında yapılan bu ayrım İş Kanunu veya diğer mevzuatlar içerisinde belirtilmemiştir. Bu ayrım daha çok çalışma şartları ve nitelikler noktasında ortaya çıkmaktadır ve iki tip çalışan birbirinin tamamlayıcısı olarak şirketlerde çalışmaktadır. Peki mavi yaka nedir, beyaz yaka nedir ve bunlar arasındaki farklar nelerdir?

Beyaz Yaka Nedir?

Beyaz yaka bedensel değil de daha çok zihinsel güçle çalışan yani masa başında çalışan kişilere verilen bir isimdir. Memurdan yöneticisine kadar çok sayıda kadro ve pozisyon beyaz yaka olarak tanımlanabilir. Beyaz yakalı çalışanlar genel olarak el emeğine veya fiziki güce dayanmayan işlerde yani idari ve araştırma geliştirme işlerinde faaliyet göstermektedirler. Beyaz yakalı çalışanlar teknolojiyi aktif olarak kullanmakta ve yeni teknolojik gelişmeleri de takip etmektedir.  Beyaz yaka için üretim planlama, mühendislik, üretim yönetimi, kalite yönetim ve kontrol, laboratuvar, Ar-Ge, bakım onarım, depolama, sevkiyat, pazarlama ve satış başta olmak üzere pek çok farklı pozisyondan bahsedilebilir.Mavi Yaka Nedir?

Mavi yakalı çalışanlar ise beyaz yakalıların aksine beden gücüyle maaş veya süreli ücret karşılığı çalışanlardan oluşan kişilere denilmektedir. Mavi yakalılar el emeğine dayalı işlerde çalışmaktadırlar. Mal veya hizmet üretimi yapılan yerlerde, arazide, sahada veya üretim tesislerinde emek sarf edilmesi gereken ve zihin gücüne oranla daha fazla kas gücü gerektiren işlerde çalışan kişiler mavi yakalı çalışanlardır. Mavi yakalı çalışanlar maaş dışında, saatlik ücret veya yevmiye ile de ücretlendirilir.

Altın Yaka Nedir?

Son yıllarda beyaz yakalı ve mavi yakalı çalışanlara ek olarak altın yakalı çalışan kavramı ortaya çıkmıştır. Altın yakalılar iyi eğitim görmüş, yüksek vasıflı, teknolojiyi çok iyi kullanabilen üst düzey beyaz yakalılar için kullanılan bir tabirdir. Bu sınıfa dahil olanların en önemli özellikleri, mevcut olan yüksek teknoloji ürünü iletişim olanaklarını, bilgisayarları ve teknolojiyle çalışan her türlü araçları kullana bilmeleridir. Teknolojinin üst düzeyde kullanıldığı alanlarda ve sorunların olduğu firmalarda büyük ücretlerle transfer ve istihdam edilirler, genelde özerk çalışırlar.

Beyaz Yaka ve Mavi Yaka Arasındaki Farklar ve Benzerlikler Nelerdir?

  • Mavi yakalılar genelde işçi sınıfı, beyaz yaka ise ofis çalışanları olarak bilinmektedir.
  • Mavi yakalılar zihinsel gücün yanında ağır olarak beden gücü kullanırken, beyaz yakalı çalışanın iş gücü kaynağı zihinsel gücüdür.
  • Mavi yakalılar genelde fabrika veya endüstriyel alanlarda ayakta çalışırlarken, beyaz yakalılar ise oturarak çalışırlar.
  • Mavi yaka maaşla çalışabileceği gibi yevmiye veya saatlik ücret de alabilirler. Beyaz yakalılar ise genelde maaş almaktadır. Beyaz yakalıların maaşları çoğu durumda mavi yakalılarındakinden fazladır.
  • Beyaz yakalılarda genellikle kesin kıyafet kuralları uygulanırken, mavi yakalı çalışanlar için bu kurallar daha esnek tutulmaktadır.
  • İş Kanunu gereğince haftalık çalışma süresi, çalışma saatleri 45 saattir ve bu süre 66 saati aşamaz. Bu hususta mavi yaka ya da beyaz yaka ayrımı yoktur.
  • Fazla mesai hem mavi yakalılarda hem de beyaz yakalılarda söz konusu olabilir.
  • Kanunlar nezdinde mavi yakalı çalışanlar ve beyaz yakalı çalışanlar eşit haklara sahiptirler.

Peki Neden Beyaz ve Mavi Renkler?

Sahada beden gücünü kullanarak çalışan kişinin kıyafetinin çabuk kirleneceği sonucundan yola çıkarak bu çalışan grubunun üniforma rengi mavi olarak adlandırılmış. Ofiste çalışan, genelde çalışma ortamı temiz olan çalışan grubunun rengi ise beyaz.


DİĞER İŞ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, iş konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan iş duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.