Belletmen; bir öğrencinin ders dışında çalışması için yardımcı olan kişidir. Belletmen şu anda etüt dershanelerinde ve yeni sistem dershanelerde eğitim veren kişilere denebileceği gibi aynı zamanda özel ders veren kişilere de denebilir. Genel anlamı ile bir kişiye belletmen sıfatı verilebilmesi için bu kişinin yatılı okulda çalışması ve orada eğitim gören öğrencilerden sorumlu olması gerekmektedir.

Belletmenin görevleri nelerdir?

Belletmen öğretmen olarak da tanımlanan bu meslek birçok sorumluluk içermektedir. Belletmen olarak çalışan kişinin;  • Öğrencilere ders çalıştırması,
  • Öğrencinin sorularına cevap vermesi,
  • Öğrencinin beslenmesini takip etmesi,
  • Öğrencilerin kaldığı alanda huzuru ve asayişi sağlaması,
  • Öğrencinin uyku düzenini takip etmesi gibi birçok görevi vardır.

Belletmen olma şartları nelerdir?

Belletmen olmak için gerekli eğitimleri almanız, yatılı bir okulda çalışmanız ve haftanın 8 günü nöbet tutabilecek bir yaşantıya sahip olmanız gereklidir. Gereklilikleri yerine getirdikten sonra kişilik olarak sorumlu, çocuk sever ve dikkatli bir yapınız olması gereklidir. İyi bir gözlemci ve sorun çözücü kişiliğiniz yoksa öğrenciler ile iletişim kurmanız zorlaşacaktır.

Belletmen nasıl olunur?

Belletmen olmak isteyen kişinin öğretmen olması ve atanmasının yapılması devlet kurumlarında çalışması için yeterlidir. İdareye belletmen olmak istediğini bildiren öğretmen gerekli yazışmalar ardından kursa gönderilir ve ardından görevlendirilir.

Belletmen ne kadar maaş alır?

Belletmen maaşı kişinin kadrosuna ve çalışma süresine göre değişiklik göstermektedir. Belletmen olan kişi normalde aldığı maaşına ek olarak; 750 TL ek ücret almaktadırlar. Belletmenlik hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER BELLETMEN HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, belletmen konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan belletmen duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.