Belediye il, ilçe ve bucaklarda bulunmakta olan ve devlete bağlı olan bir örgüttür. Belediyeler bulunmuş oldukları bölgelerin temizlik, aydınlatma, esnaf deneyimi gibi esaslarını kontrol etmek ile yükümlü bir yapıdadır ve tüzel bir kişiliğe sahiptir. Belediyeler altyapı düzenlemeleri, imar belgelerinin izin ve tedarik görevi, çöplerin toplanması gibi bir şehrin bütün ihtiyaçları belediyelerce karşılanmaktadır. İskan alınması, yapı kayıt belgesi, numarataj belgesi, tadilat ruhsatı, tapu işlemleri, emlak beyanı, çevre temizlik vergisinin ödenmesi, tapu tahsis belgesi alma, iş yeri açmak için gerekli evrakların temini gibi sayısız belge ve işlem belediyelerden alınmaktadır. Bu sebepten belediye binaları bir hayli kalabalıktır ve her gün binlerce kişi tarafından ziyaret edilir. Peki belediyeler sabah saat kaçta açılıyor, akşam saat kaçta kapanıyor, saat kaça kadar açık? Belediyelerin çalışma saatleri, mesai saatleri ve çalışma günleri yani hangi günler açık, hangi günler kapalı yazımız devamında detaylı olarak ele aldık.

Belediyelerin Çalışma Saatleri 2023

Ülkemiz genelinde hizmet sunmakta olan belediyeler sabah saat 09:00 itibariyle hizmet vermeye başlamaktadırlar. Belediyeler akşamları da saat 17:00 itibariyle kapanırlar. Yine saat 12:00 ile 13:00 arasında da belediyeler öğle arası yani öğle tatili sebebi ile kapalı durumdadırlar.Belediyeler Hafta Sonu Açık Mı, Kapalı Mı?

Belediyeler sadece hafta içi ( Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma) hizmet vermektedir. Hafta sonu yani Cumartesi ve Pazar günleri belediyeler çalışmamaktadır. Fakat emlak ve çevre temizlik vergisi ödeme zamanları gibi çeşitli dönemlerde hafta sonu da hizmet verebilmektedirler. Bu gibi durumlarda www.devlette.com olarak gerekli duyuruları gerçekleştirerek, bilgilendirmeler yapacağız. Bu duyuruları kaçırmamak için sosyal mecralardan bizleri takip edebilirsiniz.

Belediyeler Bayramda Açık Mı, Çalışıyor Mu?

Belediyeler; Ramazan Bayramı (Şeker Bayramı), Kurban Bayramı gibi dini bayramlarda ve bunun dışında 1 Ocak, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos ve 15 Temmuz gibi resmi tatil günlerinde çalışmazlar. Bu tarihlerde belediye binaları kapalı durumdadır. Ancak arefe günlerinde öğleye kadar hizmet verirler. Belediyeler kamu kurumları olmasından dolayı resmi tatil günlerinde diğer kamu daireleri gibi kapalı durumda bulunmaktadır.

Vermiş olduğumuz belediyelerin çalışma saatleri; Küçükçekmece, Kahkaramanmaraş, Nilüfer, Yenişehir, Şişli, Bağcılar, Eyüp, Kadıköy, Maltepe, Ankara, İzmir, İstanbul, Bursa büyükşehir belediyeleri gibi tüm belediyeler için geçerli olan saatlerdir. Bu yazımızda Belediyelerin çalışma saatleri yani açılış saatleri ve kapanış saatleri hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER BELEDİYE HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, belediye konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan belediye duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.