Belediye Encümeni Maaşı 2023

Belediye encümeni, belediyelerde bulunan en yetkili organlardan bir tanesidir. Sanılanın aksine tek bir kişi değildir. Belediye encümeni belirli sayıda kişilerden oluşan bir organdır. Organ bir görevi yerine getirmekle yükümlü olan kuruluşa denilmektedir. Belediye encümeni de ilgili belediye hakkında elzem konularda karar almaya yetkili bir mercidir. Belediye encümeni haftada en az 1 kere belediye başkanı başkanlığında toplanmaktadırlar. Bir önceki yazımızda BELEDİYE ENCÜMENİ NASIL OLUNUR detaylı olarak anlattık. Bu yazımızda ise belediye encümeni hakkında diğer bir konu olan maaş konusu hakkında merak edilenleri anlatacağız.

Belediye encümeni maaşları ne kadardır?

Belediye encümenleri belediye meclisi tarafından seçilmektedir. Üyelerin bir kısmı da belediye başkanı tarafından bizzat seçilir. Nüfusu 100 bini üstünde olan belediyelerde belediye encümeni 7 kişiden, 100 binin altında olan belediyelerde ise 5 kişiden oluşmaktadır. Belediye encümeni sayısı nüfusa göre belirlenir, büyükşehir veya başka bir konu sayıyı belirlemez. Peki belediye encümeni maaş alır mı?Belediye encümeni başkan ve üyelerine, nüfusu 10.000’e kadar olan belediyelerde (3.500), nüfusu 10.001-50.000’e kadar olan belediyelerde (4.500), 50.001-200.000’e kadar olan belediyelerde (6.000) ve 200.001’in üzerinde olan belediyelerde ise (7.500) gösterge rakamının Devlet memurları için belirlenen aylık katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda aylık brüt ödenek verilir. Encümenin memur üyelerine bu tutarların yarısı ödenir.

  • Nüfusu 10 bine kadar olan belediyelerde : 412,79
  • Nüfusu 10 bin ile 50 bin arasında olanlar : 530,73
  • Nüfusu 50 Bin – 200 Bin : 707,64
  • Nüfusu 200 binden büyük olanlar : 884,55

Görüldüğü üzere belediye encümeni maaşları, görev yaptıkları belediyenin nüfusuna göre belirlenmektedir. Belirtmiş olduğumuz rakamlar aylık brüt rakamlardır. Belediye Encümeni Üyesi Huzur Hakları İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Kontrolörleri Derneği sitesinden alıntı edilerek paylaşılmıştır.

Bu yazımızda belediye encümeni üyesi ne kadar maaş alır, belediye encümen üyeleri maaş alıyor mu, belediye encümen ödeneği ve parası hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER BELEDİYE ENCÜMENİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, belediye encümeni konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan belediye encümeni duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.