Belediye Başkanı Maaşları Ne Kadar?

Türkiye’de bildiğiniz gibi 81 il bulunuyor. Bunun yanı sıra yüzlerce ilçe ve 1.400 civarında ise eyalet yer almaktadır. Bu durumda ülkemizde yaklaşık olarak 1.600 civarında belediye başkanı görev almakta ve çalışmaktadır. Ancak bir durum var ki, her belediye başkanı aynı maaşı almamaktadır. Maaş farkları o belediyenin nüfusuna göre değişebilmektedir.

2023 senesine girdiğimizden bu yana birçok meslek dallarının maaşları ve ekonomi yükseldiğinden dolayı zamlarda aynı şekilde gelmiştir. Merak edilen soru ise belediye başkanlarının 2023 maaşları ve nüfusa göre ne kadar maaş aldıklarıdır. Nüfusa göre maaş alan belediye başkanlarının maaşlarını maddeler halinde açıkça yazalım.Belediye başkanları, görev aldıkları yerdeki nüfusu 10.000 sayısına kadar ise 7.063 TL maaş almaktadır.

  • Hizmet yaptıkları bölgedeki nüfusu 50.000 sayısına kadar ise 8.163 TL maaş almaktadır.
  • Nüfusu 100.000 sayısına kadar ise 10.363 TL maaş almaktadır.
  • Nüfusu 250.000 sayısına kadar ise 12.014 TL maaş almaktadır.
  • Nüfusu 500.000 sayısına kadar ise 14.214 TL maaş almaktadır.
  • Nüfusu 1.000.000 sayısına kadar ise 16.351 TL maaş almaktadır.
  • Nüfusu 2.000.000 sayısına kadar ise 19.929 TL maaş almaktadır.
  • Eğer belediye başkanları hizmet yaptıkları bölgede nüfusu 2.000.000 sayısından fazla ise 24.068 TL civarında maaş almaktadır.

Belediye başkanlarının maaşları düz olarak bu şekilde olup küsurat değerler yazılmamıştır. 5 yıl görev alacak olan belediye başkanları her sene zam almakla beraber ayrıca her yıl bu maaş fiyatları da değişiklik gösterebilmektedir.

Emekli Belediye Başkanı Maaşları Ne Kadar?

2009 yılının ardından emekli olmuş birçok belediye başkanı, alakalı olan kanun sebebi ile emekli maaşları ciddi anlamda düşüş yaşamış ve bu durum yüzünden bu kişiler geçim sorunu yaşadığını bildirmiştir. 1 Ekim 2008 tarihi yürürlüğe girmiş 5510 numaralı yasanın geçici olan 4. Maddesine uygun olarak eski ya da yeni fark etmeden bütün emekli belediye başkanları makam tazminatı alabilmektedir. Ayrıca 1 Ekim 2008 tarihinden bu yana birikmiş olan farklar ile beraber alabilirler. Ancak 2009’da yürürlüğe giren yasadan dolayı bazı emekli belediye başkanların emekli maaşları düştü ve çoğu geçim sıkıntısı yaşıyor. 65 yaşında emekli belediye başkanı olup da başka işlerde çalışan başkanlar dahi bulunuyor.

Belediye Başkanları Birliği Genel Başkanı Hüseyin Erer, emekli belediye başkanları konusunda bir açıklama yapmıştır. Bu açıklamada, emekli olan belediye başkanlarının hakkı yendiğini ve şahsiyet haklarında problem yaşadıklarını belirtmiştir. Milletvekili ve Belediye başkanlığı halk tarafından seçilmektedir. Ancak milletvekili mesleği ne olursa olsun emekli olduğunda emekli milletvekili olarak statü kazanmaktadır. Ancak belediye başkanları emekli olduğunda ise ondan fazla statü çeşidi ve hangi mesleği yapıyor, hangi alanda memur ise o statüyü almakta ve ona göre emekli maaşı kazanmaktadır. Bu anlamda Genel Başkan Hüseyin Erer, belediye başkanlarının sorunlar yaşadığını dile getirmiştir.

Eskiden emekli sandığa sahip olmayan ve 2009 yılından sonra seçilmiş belediye başkanları emekli oldukları zaman 3.000 TL ile 3.500 TL arasında emekli maaşı almaktadır. Ancak aynı kişi 2008 yılından evvel çıkmış olan kanuna göre bu kanundan evvel emekli olmuş belediye başkanları ise memurluk durumu da varsa 7.000 TL’ye kadar emekli maaş almaktadır. Şayet bu kişi bir zaman milletvekili de olduysa direk olarak emekli milletvekili statüsü kazanarak 10.000 TL emekli maaşı almaktadır. Ancak emekli sandığı bulunmayan emekli belediye başkanları en fazla 3.500 TL almaktadır.

Bu yazımızda belediye başkanı maaşları hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan belediye başkanı nasıl olunur öğrenebilirsiniz.


DİĞER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.