Bekçi nedir ve ne iş yapar?

Bekçi, Türk Dil Kurumuna göre bir bölgede bekleyerek korumakla yükümlü olan kişiye denmektedir. Geçmişte Türkiye’de İstanbul gibi büyük şehirlerde ve mahallelerde bekçiler, toplumun daha güvenli yaşaması için önemli görülmekteydi. Geceleri görevlerini yapan bekçiler, mahallelerin daha sakin ve güvenli olmasında yardımcı olmaktadırlar. Ellerinde demir job tarzı sopaları ve fenerler ile sabaha kadar görevlerini gerçekleştirmektedirler.

Mahallenin koruyucuları olan bekçiler bunun yanı sıra ölüm, doğum, düğün gibi çeşitli faaliyetlerde bulunduğu ve koruduğu mahalleye yardımcı olmaktadır. Bu yardımcı olma durumunda gerekli resmi yerlere bildirim yapma konusunda yardımcı olur ve yangın gibi afetlerde de hemen müdahale ederek itfaiyeyi aramaktadır.Günümüzde bekçilik yarı polis olarak nitelendirilmektedir. Devletin halkı koruma konusunda görevli olan bu memurlar 772 numaralı Mahalle ve Çarşı Bekçileri yasasına göre olaylı bir yerde polisler gelene kadar olaya müdahale etme, protesto olduğu zaman polisler gelene kadar halkı yatıştırma gibi çeşitli görevleri bulunmaktadır. Polislerin olmadığı yerde ve ihtiyaç olduğu yerde bekçiler, polisler gelene kadar bir polis gibi kamu düzeninin bozanları önler, suç işlendiyse ya da işlenmek üzereyse suçlulara müdahale eder, güvenli çember oluşturarak güvenli bölge oluştururlar.

Bunun yanı sıra suç işlenen yerde kanıtları polis ve yetkili kişiler gelene kadar korur ve kaybolmasını engeller. Bekçiler, bulundukları mahallede en fazla olan mülki amirleri altında emirlerine itaat ederek çalışır. Kentlerde bekçilerin yanı sıra köylerde köy bekçileri, korucular ve kır bekçileri gibi çeşitli dalları bulunur. Köy korucuları ve bekçileri, 442 numaralı köy yasasının 68. Maddesine göre köy sınırları içerisinde can, mal ve ırz korunmasından yükümlüdürler. Bunun üzerine Türkiye’de her köyde en az 1 adet köy korucusu bulunmaktadır ve bunlar muhtarın emri altında silahlı bir şekilde görev alırlar.

Bekçiler, korudukları mahallede eğer silahı var ise kendilerini ve bölgesindeki insanları korumak adına silahını kullanabilirler. Ancak kullanmadan önce gerekli ikazları yapmaları zorunludur. Türkiye’de özellikle FETÖ olayından sonra çarşı ve mahallelere çeşitli bekçi alımları yapıldı. Bu yıl 2018 yılında da aynı şekilde bekçi alımları gerçekleşmeye devam etmektedir. Bekçi olmak ve bekçi olmanın şartları ise yazının devamında görebilirsiniz.

Nasıl bekçi olunur?

Türkiye’de özellikle FETÖ olayından sonra ve öncesinde çeşitli olaylar yaşanmaktadır. Ancak son yıllarda sıkça yaşanması durumunda ve FETÖ olayından çeşitli polis, bekçi ve asker olan kişiler çıkarılmak zorunda olunca çok fazla açık çıkmıştır. Bu durumda lise mezunlarına şans doğmuş ve çevik kuvvet polisinden diğer alanlarda çeşitli görevlerde KPSS şartı olmadan meslek sahibi olmayı başarmışlardır.

2018 senesinde bekçi mesleğine alımları konusunda 17.000 adet Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımı yapılacaktır. Bu haberi duyan meslek sahibi olmak isteyen vatandaşlar ise akın akın sıraya girmiş durumda. Adaylar bu konudan aylar öncesinden bu yana bu tür ilanın paylaşılmasını beklemekteydi. Ancak paylaşımlardan sonra çeşitli değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikler ilk önce sözlü sınav şartı kaldırıldı ve daha sonra ise ilk aşamada yazılı sınav ve daha sonra mülakat olacak şeklinde bilgi paylaşıldı. En son yapılan bilgide ise 2018 senesi için Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Dairesi Başkanı imzası ile beraber 7.000 adet Çarşı ve Mahalle alım planı yapacağını ve bunu 71 şehir için geçerli olacağını duyurdu. Bu durumda 17.000 adet kotadan 7.000 tanesi 71 şehir için belirlendi. Bunun dışında 10.000 adet bekçi alımı ile ilgili konu ise daha sonra paylaşılacaktır.

Bekçi olma şartları nelerdir?

Sınavlar, resmi gazetede yayınlandığı gibi ilk olarak yazı sınav olacak ve daha sonra sözlü sınav ile beraber mülakat gerçekleşecektir. Bunun yanı sıra Çarşı ve Mahalle bekçi alım için şartlara maddeler halinde göz atalım.

 • Çarşı ve Mahalle Bekçi alımında yaş şartı 18 yaşını doldurmuş kişiler ile 31 yaşına gelmemiş kişiler arasında gerçekleşecektir.
 • Uyuşturucu, alkol ya da farklı maddeler kullanarak çeşitli tedaviler görmüş kişiler bekçi olamamaktadır. Bu noktada bu şartlarda göz önünde bulunduruluyor.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı,
 • Eğitim olarak en az ilkokulu bitirme şartı,
 • Askerliğini yapmış,
 • Her hangi bir kamu hakkından mahrum olmama şartı,
 • Adli sicil kaydı temiz olma şartı,
 • Mesleğini engelleyecek her hangi bir sağlık sorunu olmama şartı,
 • Silah taşıma ya da silahlı bir şekilde görev yapma konusunda her hangi bir engel olmama şartı şeklinde şartlar aranmaktadır.
 • TCK şartları ise, ağır hapis ya da 6 aydan fazla hapis almama şartı,
 • Her hangi hırsızlık, sahtecilik, dolandırıcılık ya da yüz kızartıcı suç işlememiş olmak,
 • Terör örgütlerine ya da olaylarına karışmamış olmak,
 • Türk töre ve kültürlerine karşı saygısızlık yaparak kötü üne sahip olmamak,
 • Yasal ya da yasak olan çeşitli protesto ya da eylemlere katılmamak,
 • Miting ve yürüyüşlere katılmamak,
 • Her hangi bir siyasi parti ya da kuruluşlarında üyelik bulunmaması gerekiyor,
 • Evli olan kişilerin eşleri her hangi bir fuhuş, genelev ya da benzeri yerlerde iş yapmamış, aracı olmamış olması gerekiyor.

Şeklinde çeşitli katı şartları bulunmaktadır. İlerleyen zamanlarda Çarşı ve Mahalle Bekçileri alımları konusunda şartlar yenilenebilir, değişebilir ya da yenileri eklenebilir. Bekçi olmak isteyenler güncel bir şekilde haberleri takip etmeleri gerekmektedir. Tüm bu bekçi alımı ilanları www.devlette.com adresimiz üzerinde detaylı olarak yer almaktadır. Bu yazımızda bekçilerin görev tanımı, bekçi olmak istiyorum nasıl olurum, olmak için ne gerekiyor, bekçi olmak için yaş sınırı – yaş şartı gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan bekçi maaşları hakkında bilgi alabilirsiniz.


DİĞER BEKÇİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, bekçi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan bekçi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.