Ülkemizde zorunlu askerlik Osmanlı döneminden bu yana aralıklı olarak uygulanmaktadır. Bedelli askerlik ise zorunlu askerliğe alternatif olarak getirilmiş ve nakit bir bedel ödeyerek askerlik süresinin kısalması veya hiç yapılmaması anlamını taşımaktadır. Bedelli askerlik ile askeri harcamalar için kaynak oluşturulurken, askerlik çağı gelmiş ve kışlalarda yeterli yer bulunmamasından dolayı askere alınamayan yoğunluğa çözüm olmaktadır. Bunun dışında insanlar işlerinden, eşlerinden, bakmaya muhtaç olduğu kişilerden ayrılmamak adına bedelli askerlik yapmaktadırlar. Geçmişte 5 kez bedelli askerlik yasası çıkarılmıştır. Şimdi ise 2018 yılında 6. Bedelli askerlik yasasının çıkartılması adına çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bu hususta bedelli askerlik bekleyen kişilerin merak ettikleri bazı hususlar bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de bedelli askerlikte yaş sınırı. Peki kaç yaşına girmiş insanlar tarafından yapılacak?

Bedelli askerlik yaş sınırı nedir, kaçtır?

Bedelli askerlikte yaş sınırı çok sayıda kişinin bu yasadan faydalanabilmesi adına düşük tutulmuş durumda. En son çıkartılan yasada 28 olan yaş sınırı, 2018 yılında çıkartılan bedelli askerlik yasasında 25’e düşürülmüş durumda. Buna göre 31 Aralık 1993 ve öncesinde doğan kimseler bedelli askerlik yasasından faydalanabilecekler. Tabi bunun için tek şart bu değil.Buna göre, her ne sebeple olursa olsun henüz fiili askerlik hizmetine başlamamış ve 31 Aralık 1993 tarihi dahil, daha önce doğanlar, 1076 sayılı Yedek Subay ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu ile 1111 sayılı Askerlik Kanunu’na tabi yükümlüler, istekleri halinde, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki ay içinde askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvurmaları ve 15 bin Türk Lirası para veya Merkez Bankası döviz satış kuruna göre ödeme tarihindeki karşılığı kadar konvertible yabancı ülke parasını defaten ödemeleri şartıyla temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklar.

1994 doğumluyum bedelli askerlikten yararlanabilir miyim?

Ne yazık ki sunulan taslak 31 Aralık 1993 ve öncesini kapsamaktadır. Yani 1994 yılında doğan vatandaşlarımız bu bedelli yasasından faydalanamayacaklardır.

Bu yazımızda bedelli askerlik yaş sınırları, yaş şartı, yaş kriterleri, yaş hesaplama, yaş aralıkları, yaş nasıl hesaplanır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca bedelli askerlik başvuru işlemlerinin nasıl yapıldığına bedelli askerlik başvurusu yazımızdan öğrenebilirsiniz.


DİĞER BEDELLİ ASKERLİK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, bedelli askerlik konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan bedelli askerlik duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.