Bedelli askerlik, ülkemizde Osmanlı döneminden bu yana aralıklarla zorunlu askerliğe alternatif olarak süre kısalması karşılığında nakit bir beden ödeme mantığına dayanan bir uygulamaya verilen isimdir. Bedelli askerlik ile ordunun ihtiyaçlarının karşılanması ile bireylerin işlerinden olmaması adına çıkarılmaktadır. Ülkemizde uzun dönem askerlik 12 ay, kısa dönem ise 6 aydır. Bedelli askerlik yapanlar ise para karşılığı bu sürelerden muaf olarak askerlik hizmetini tamamlamış sayılırlar. Daha önceki dönemlerde 5 kez bedelli askerlik çıkartılmıştır. Bunlar; 1987, 1992, 1999, 2011 ve 2014 yıllarında çıkartılan bedelli askerlik yasalarıdır. 2018 yılında ise Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından bedelli askerlik yasası çıkartılacağı açıklanmıştı. Peki bu bedelli askerlik yasasından kimler faydalanabilecek, başvuru şartları neler olacak?

Bedelli Askerlik Başvuru Şartları Nelerdir?

Buna göre, her ne sebeple olursa olsun henüz fiili askerlik hizmetine başlamamış  1076 sayılı Yedek Subay ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu ile 1111 sayılı Askerlik Kanunu’na tabi yükümlüler, istekleri halinde, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki ay içinde askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvurmaları ve 15 bin Türk Lirası para veya Merkez Bankası döviz satış kuruna göre ödeme tarihindeki karşılığı kadar konvertible yabancı ülke parasını defaten ödemeleri şartıyla temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklar.Her ne sebeple olursa olsun daha önce bedelli veya dövizli askerlik hizmeti kapsamından çıkarılanlardan yaş şartını taşıyanlar, istekleri halinde bu hükümlerden yararlanabilecekler.

Bedelli Askerlik Yaş Sınırı Kaçtır, Nedir?

İnsanların en çok merak ettiği soruların başında ise bedelli askerlikte yaş sınırının kaç olduğu gelmektedir. Daha önce bedelli askerlik yasaları tek seferlik çıkartılmaktaydı. Fakat 2023 yılından itibaren bedelli askerlik yasası kalıcı hale getirildi. Peki kalıcı hale gelen bu yasada bedelli askerlik yaşı kaç olarak uygulanmaktadır? Yeni askerlik kanunu kapsamında 20 yaşını doldurmuş olan her vatandaşımız başvurusunu yaparak bedelli askerlikten faydalanabilecektir. Peki bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır?

Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl, Nereden Yapılır?

Bedelli askerlik başvurusu askerlik şubelerine bizzat yapılabildiği gibi “https://www.turkiye.gov.tr/mill-savunma-asal-bedelli-basvurusu” sayfasından yani E-Devlet üzerinden de başvuru yapılmaktadır. Bedelli askerlik başvurusu için girmiş olduğunuz sayfadaki adımları takip etmeniz gerekmektedir. Akabinde başvurunuzu tamamladıktan sonra bankaya giderek ücreti yatırabilirsiniz.

Bedelli Askerlik Başvurumu Yaptım, Ne Zaman Tezkere Alacağım?

Bedelli askerlik ücretinin tamamını süresi içinde ödediğinizde, il ve ilçe kurulları askerlik hizmetinizi yerine getirdiğinize dair karar almaktadır. Bundan sonra ise askerlik şubelerince acemi yedeğe aktarılırsınız. Bedelli askerlik başvurunuz kabul edildiğinde hakkınızda saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan idari ve adli soruşturma ve kovuşturma yapılmaz, başlatılmış olanlar varsa sona erdirilir.

Bedelli Askerlik Ücreti Hangi Bankaya Yatırılacak?

Bedelli askerlik ücreti her 6 ayda bir değişmektedir. Güncel tutarları Milli Savunma Bakanlığı sitesinden kontrol edebilirsiniz. Bu belirtilen ücreti ise Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası veya Halk Bankası’na yatırabilirsiniz. Tasarı yasalaştığında Milli Savunma Bakanlığı bedelli ücretlerinin yatırılacağı İBAN numaralarını açıklayacak. Bu numaralar açıklandığında www.devlette.com adresimiz üzerinde detayları sizlerle paylaşacağız.

Bedelli Askerlik Başvuru Formu

Henüz tasarı halinde olduğu için bedelli askerlik başvuru formu açıklanmadı. Başvuru formu açıklandığında sitemiz üzerinden başvuru süresi, dilekçesi gibi tüm detayları sizlerle paylaşacağız. Bu yazımızda bedelli askerlik başvurusu hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER BEDELLİ ASKERLİK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, bedelli askerlik konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan bedelli askerlik duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.