Bedelli askerlik affı nedir?

Bedelli askerlik; zorunlu askerlik hizmetine alternatif olarak getirilmiş ve süre kısıtlamasına karşın nakit bir bedel ödenmesi mantığına dayanmakta olan bir uygulamadır. Ülkemiz gibi çok sayıda asker ihtiyacının bulunmadığı ülkelerde kişilerin işlerinden olmamaları yani aktif olarak çalışmaya devam ederek ekonomiye destek vermelerini ve bunun yanı sıra bir bedel ödendiği için devletin kazançlı çıkmasını sağlamaktadır. Daha önce belirli dönemlerle geçici süreliğine getirilmiş olan bedelli askerlik geçtiğimiz yıllarda kalıcı hale getirilmiştir. Buna göre belirli başvuru şartlarını sağlayan kişiler başvuru yapmaları durumunda bedelli askerlik hizmetinden faydalanabilmektedir.

Bedelli askerlik hizmetinden yararlanmanız için sağlamanız gereken şartlar;  1. Askerlik çağına girmiş yükümlülerden herhangi bir yaş sınırlandırması olmaksızın fiili askerlik hizmetine başlamamış olmak,
  2. Yoklamasının yapıldığı tarihte yoklama kaçağı, bakaya veya saklı olmamak,
  3. İstekli olmak ve kendisi, eşi, birinci veya ikinci derece kanuni yakınları, velileri, vekilleri ya da vasileri aracılığıyla e-Devlet üzerinden veya askerlik şubeleri aracılığıyla 31 Aralık tarihine kadar başvuru yaparak bedelli askerlik tercihinde bulunmak,
  4. Yoklaması olmayan yükümlüler için, yoklamaya esas sağlık muayenelerini 31 Aralık tarihine kadar tamamlayarak “Askerliğe Elverişlidir” kararı verilmiş olmak,
  5. Temel askerlik eğitimine alınacağı yılın celp ve sevk dönemleri için e-Devlet üzerinden veya askerlik şubeleri aracılığıyla tercihte bulunmak,
  6. Kanunda belirtilen bedel tutarını başvuru tarihinden itibaren iki ay içerisinde ve 31 Aralık tarihini geçmemek kaydıyla, sınıflandırılmış yükümlüler için bakaya kalıncaya kadar (bu tarih hariç) peşin olarak ödemek,
  7. Sınıflandırma veya kura çekimi işlemi sonucunda bedelli askerliğe hak kazanmak,
  8. Bir aylık temel askerlik hizmetini tamamlamak,

Bu şartları sağlayan kişiler bedelli askerlik başvurusu yaparak bedelli askerlik hizmetinden faydalanabilmektedir. Başvurunuzu nasıl yapabileceğinizi “Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır?” sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Bu şartlar arasında en önemlilerinden bir tanesi yoklama kaçağı ya da halk dilinde adıyla asker kaçağı olmamaktır. Bu yüzden günümüzde birçok kişi bedelli askerlik hizmetine müracaat edememekte ve eğitim durumlarına ve tercihlerine göre kısa dönem veya uzun dönem askerlik yapmaktadırlar. Bu kişilerin en büyük taleplerinden birisi ise kuşkusuz bedelli askerlik affı çıkmasıdır. Bu sayede yoklama kaçağı yani asker kaçağı kişiler bedelli askerlik için müracaatlarını gerçekleştirebileceklerdir. Peki 2023 yılı içerisinde herhangi bir bedelli askerlik affı var mı?

Bedelli askerlik affı var mı, gelecek mi? 2023

Asker Alma Kanunu kapsamında bedelli askerlik kalıcı hale getirilirken tecil yaşı 29’dan 22’ye çekilmişti. Bu durum da bedelli askerlik yapmaya o yaşlarda imkanı olmayan ancak uzun dönem askerlik yapmak istemeyen kişilerin bakaya veya yoklama kaçağı durumuna düşmelerine sebebiyet veriyordu. Bu durum ülkemizde birçok mağdur yaratmış durumda. Bu durumun önüne geçmek için ise binlerce kişi bedelli askerlik affı gelmesini talep ediyor. Devlette.com olarak da bu kişilerin sesi olmaya devam ediyoruz ve kişilerin taleplerini ilgili mercilere iletilmesinde rol oynuyoruz. Peki hükümetten bedelli askerlik affı ile ilgili herhangi bir son dakika düzenlemesi var mı?

Bedelli askerlik affı ile ilgili bugünlerde önemli gelişmeler yaşanıyor. Vatandaşların taleplerine sessiz kalamayan hükümet bu konu hakkında çalışmalarını başlattı. Bedelli askerlik affı hakkında kanun teklifi ise meclise sunulmak üzere hazırlandı ve gönderildi. Bu kanun teklifine göre asker kaçağı durumunda olan kişiler 1 defaya mahsus olmak üzere bedelli askerlik hakkından kuralsız olarak yararlanacaklar.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan bu kanun teklifi ilk olarak komisyonda görüşülecek. Akabinde de burada kabul görmesi halinde meclis oylamasına sunulacak. Bu aşamayı da geçerse Cumhurbaşkanı onayına sunulacak. Cumhurbaşkanı onay vermesi durumunda da bedelli askerlik affı 2023 yılı için resmen yasallaşacak. Henüz başvuru tarihleri, başvuru şartları ve başvuru formu gibi detaylar yasallaşmadığı için net değil. Ancak kanun teklifi yasallaştıktan sonra ilk olarak bu sayfa üzerinde tüm detayları paylaşıyor olacağız.

Yoklama kaçağı olan gençler üniversitelere giriş ve bedelli askerlik yapma haklarının ellerinden alınması konusunda büyük tepki gösteriyorlardı. Bunun yanında ailesini tek başına geçindirmek durumunda kalan, iş kuran, kredi çeken ve çeşitli sebeplerle ilgili tarihlerde müracaat edemeyen de on binlerce gencimiz bulunuyordu. Bu bedelli askerlik yasasının çıkması ile ortaya çıkan büyük bir mağduriyet nihayetinde giderilmiş olacak.

Bu yazımızda bedelli askerlik affı açıklandı mı, bedelli askerlik affı çıkacak mı, bedelli askerlik affı ne zaman çıkacak gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Bu konu hakkında tüm soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan güncel olarak bedelli askerlik fiyatı hakkında bilgi alabilir ve bedelli askerlik affının çıkarılması durumunda ne kadar ücret ödeyeceğinizi görebilirsiniz.


DİĞER BEDELLİ ASKERLİK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, bedelli askerlik konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan bedelli askerlik duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.