Bedelli askerlik ülkemizde Osmanlı döneminden bu yana zorunlu askerliğe alternatif olarak konulmuş, maddi karşılığı ile askerlikte süre kısalmasına olanak tanıyan bir uygulamadır. Bedelli askerlik ile vatandaşlar işlerini kaybetmeden, devlete maddi olarak yardımda bulunarak askerlik vazifelerini yerine getirirler.  18 yaş ve üzeri erkek Türk vatandaşlarından yurt dışında en az 3 yıl çalışmış olanların 21 günlük süre ile vatani hizmetlerini görmelerine olanak veren bedelli askerlik günümüzde geçerlidir, buna aynı zamanda “dahte” dövizle askerlik hizmetine tabi erler ismi de verilir.

2019 Bedelli Askerlik Çıkacak Mı?

Vatandaşlar askerlik vazifelerini dövizli askerlik yani bedelli askerlik uygulamasıyla yapmak için uzun zamandır bekliyorlar. Peki daha önce AKP iktidarı döneminde birkaç kez uygulamaya koyulan bedelli askerlik 2019 yılında çıkar mı?Son bedelli askerlik kanunu Aralık 2014’de çıkarılmış ve 1 Ocak 1988 tarihinden önce doğanların 18 bin Türk Lirası ödemeleri şartıyla askerlik eğitimine tabi tutulmadan bu hizmeti yerine getirmiş sayılmaları öngörülmüştü. Bir önceki bedelli yasasından ise, 30 yaşından gün alanlar 30 bin lira ödemek kaydıyla yararlanmış, ancak bedel yüksek olduğu için bu yasa amacına ulaşmamış ve kapsama giren 460 bin kişiden sadece 70 bini bedelli askerliğe müracaat etmişti. Şimdi ise 2019 yılında daha önceki bedelli askerlik uygulamasından faydalanamayan vatandaşların yeniden çıkması konusunda büyük talepleri olduklarını görüyoruz.  Vatandaşların zar zor düzene koydukları işlerini, bakmakla yükümlü olduğu kişileri düşününce bedelli askerlik uygulamasının ne kadar da gerekli olduğunu görebiliyoruz. Bedelli askerlik aynı zamanda zor zamanlar geçiren ülke ekonomisine de can simidi olabilir. Öyle ki, bedelli askerlikte yaş sınırı kaldırılırsa bu uygulamadan 500 bin kişinin faydalanacağı öngörülüyor. Şayet en son bedelli askerlik fiyatları da sabit kalırsa ülke ekonomisine 7.5 milyar dolar sıcak para sağlanmış olacak. Aynı zamanda vatandaşlar işlerine, hayatlarına devam ederek vergilerini ödeyerek de ülke ekonomisine ayrıca gelir sağlayacaklar.

Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıkacak?

CHP 2019 senesi için 90 öncesini kapsayan bir bedelli askerlik önerisini meclise taşımıştı. Ancak bu teklif oy çokluğu ile reddedildi. 2019 yılında ülke gündemi terör olaylarıyla bir hayli meşgul olacak gibi duruyor. Mevcut hükumet tüm bu şartlar altında bedelli askerlik uygulamasına yeniden geçilmesi yönünde karar vermesi bu sebepten dolayı bir hayli zor. Çünkü bedelli askerlik uygulamasını destekleyenler kadar da karşı çıkanların olduğu aşikar. Tüm bu vatandaşların tepki gösterecek olması sebebiyle 2019 yılında bir bedelli askerlik çıkacağı yönünde beklentilerimiz de bir hayli düşüyor. Ancak terör olayları azalır ve ülke ekonomisine sıcak para sağlamak amacıyla karar almaları gerekirse bedelli askerlik çıkar ve bizce çıkacaktır da. Çünkü daha önce de bahsettiğimiz gibi ekonomik olarak çok büyük bir gelir kapısı ve hiç bir hükumet bu gelir kapısına sırtını çeviremez. Sadece biraz sabırlı olalım ve bedelli askerlik yasasının tekrar meclisten geçmesini bekleyelim.

Sizler de bu haberi sosyal ağlarda paylaşarak, konu altında soru, sorun yada görüşlerinizi yazarak bedelli askerlik konusunda desteklerinizi sunabilir ve daha çok insana sesimizi duyurmak için yardımcı olabilirsiniz. Bedelli askerlikte son durum, bedelli askerlik çıkar mı, bedelli askerlik yasası, bedelli askerlik ne zaman çıkacak gibi konular hakkında bilgiler sunmaya çalıştık. Esenle kalın..


DİĞER BEDELİ ASKERLİK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, bedeli askerlik konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan bedeli askerlik duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.