Çalışanların ve işverenlerin yasalarla düzenlenmiş haklarını bilmesi iş hayatının düzeni açısından oldukça önem arz etmektedir. Bu sebepten www.devlette.com olarak yönetmelikler ve mevzuatlar hakkında uzun zamandır vatandaşları bilgilendiren içeriklere yer vermeye özen gösteriyoruz. Bu konuda en çok soru gelen konulardan bir tanesi de bayramlarda ve resmi tatillerde çalışma zorunluluğu olup olmaması. Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala bazı çalışanlar, işverenlerin talimatları gereği bayram tatilinde ya da resmi tatillerde çalışmaya mecbur bırakılıyorlar. Peki iş kanunu gereğince işvereni istese dahi, işçinin çalışmama insiyatifi bulunuyor mu? Yoksa işverenin talimatlarına uymak bu durumda mecburi mi kılınmış?

Bayramda ve Resmi Tatillerde Çalışmak Zorunlu Mu?

İş Kanunu’nda açıkça belirtildiği üzere, iş yerlerinde bayramlarda ve resmi tatil günlerinde çalışmaya ihtiyaç duyuluyorsa, işveren işçileri bu günlerde çalışmaya zorlayamaz. Burada işçi çalışmama insiyatifini kullanarak, bayram zamanı çalışmayı reddedebilir. Fakat burada oldukça önemli bir detay bulunmaktadır. Şayet işçi ve işveren arasında imzalanan iş sözleşmesinde yada varsa toplu iş sözleşmesinde ulusal bayram tatillerinde ve genel resmi tatil günlerinde işçilerin çalışacağına ilişkin bir hüküm varsa ve işveren çalışmanızı talep ederse, işçi bu talimata uymak ve çalışmak zorundadır. İş sözleşmesinde böyle bir hüküm bulunmuyorsa, resmi tatil günlerinde veya bayram tatillerinde çalışma zorunluluğunuz yoktur.Resmi Tatil Günlerinde ve Bayramlarda Çalışma Ücreti

İş sözleşmenizde çalışma zorunluluğunuz bulunuyorsa işverenden bu günlerde çalışsanız bile ek bir ücret alamazsınız. Ancak iş sözleşmenizde çalışma zorunluluğunuz bulunmamasına rağmen yine de çalışıyorsanız ücretiniz normal ücretinize göre farklı hesaplanmaktadır. İş Kanunu’nda ulusal bayram günleri ve resmi tatil günleri olarak kabul edilen günlerde çalışılması durumunda günlük çalışma ücreti yüzde 100 zamlı olarak ödenmektedir. Yani normalde günlük 200 lira alıyorsanız, bayram günlerinde çalışmanız durumunda 400 lira alırsınız.

Resmi Tatil Günlerinde, Bayramlarda İşçinin Çalıştırılması Nereye, Nasıl Şikayet Edilir?

İşçi iş sözleşmesinde aksi belirtilmemesine rağmen, resmi tatil günlerinde çalışmaya zorlanıyorsa, bu durumu şikayet etme hakkınız bulunmaktadır.  Şikayet etmek için bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerine veya Bölge Çalışma Müdürlüğü’ne şikayette bulunabilirsiniz. Yasal olarak çalıştığı resmi tatil günleri için hak kazandığı ücretin ödenmesini talep etme, talebe rağmen ödenmemesi durumunda sözleşmeyi feshederek (1 yıldan fazla çalışması varsa) kıdem tazminatı talep etme hakkı doğar.

Bu yazımızda Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı gibi dini bayramlarda ve 1 Ocak, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos, 15 Temmuz gibi resmi tatil günlerinde çalışmak zorunlu mudur bahsettik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER İŞ KANUNU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, iş kanunu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan iş kanunu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.