Bayramda Çalışanlar Ne Kadar Ücret Alacaklar?

Bazı iş kolları ve iş yerlerinde işin devamlılığın sağlanabilmesi ve verilen hizmetlerin aksamaması için bayram gibi tatil günlerinde de çalışmak gerekmektedir. Bu sebepten çok sayıda vatandaşımız bayramda tatil yapamayacaklar. Peki bayramlarda çalışan vatandaşların alacakları ücret nasıl hesaplanmaktadır? Bayram çalışanlar ne kadar maaş almaktadırlar?

4857 Sayılı İş Kanunu’nda açıkça belirtilmiş olduğu üzere, bayramlarda çalışan sigortalılar, çalışmış oldukları her gün için bir yevmiye tutarında ilave ücret almaları gerekmektedir. Başka bir ifadeyle açıkça belirtmek gerekirse, bayramlarda çalışan vatandaşlar 1 gün çalışmanın karşılığında 2 günlük ücret almaktadırlar. Zam kapsamına giren bu süre arife günü öğleden sonra yapılan çalışmayı da kapsamaktadır.Durumu bir örnek göstererek izah etmek gerekirse; saatlik 10 TL kazanan bir sigortalı, bayramın ikinci ve üçüncü günlerinde toplamda 15 saat çalışırsa, normalde alacağı ücret 150 TL olacaktır. Ancak bu çalışmasını bayramda yaptığı için bunun iki katı olan 300 TL almak durumundadır.

Bayramda Fazla Mesai Ücreti Ne Kadardır?

4857 sayılı İş Kanunu’nda belirtilmiş olduğu üzere günlük çalışma süresi 7.5 saat ve haftalık çalışma süresi de 45 saattir. Bayramda çalışacak olanlar üstüne bir de mesaiye kalmaları durumunda yani bu çalışma sürelerinin aşılması durumunda %150 zamlı olarak ücret alacaklardır.

Bu konuda bazı iş yeri sahipleri bayram süresince işçinin çalışması karşılığında, bayram sonunda belirli bir süre izin vermeyi taahhüt etmektedir. Ancak bu durum yasal mevzuatta karşılık bulmamaktadır. Yani bayramda çalışmanızın ya da mesai yapmanızın karşılığı olarak izin kullandırılmaz. Bu sürenin ücreti zamlı olarak işçiye ödenir.

Çocuk ve Genç İşçilerin Bayramda Çalışması

Konuyla ilgili 4857 Sayılı İş Kanunu’nda “Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde iş yerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayı gereklidir” hükmü yer almaktadır. Bu hükümden de açıkça anlaşılacağı üzere, sigortalılar şayet sözleşmelerinde aksi bir hüküm söz konusu değilse, bayramlarda çalıştırılamazlar. Çocuk ve genç işçilerin bayramda çalıştırılması ise her durumda yasaktır.


DİĞER İŞ KANUNU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, iş kanunu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan iş kanunu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.