Ülkemizde Kırkpınar gibi çeşitli yağlı güreş müsabakaları bulunmaktadır. Bu müsabakalarda güreşen kişiler arasında çok sayıda başpehlivan bulunmaktadır. Yağlı güreş meraklıları ise bu kişilerin nasıl başpehlivan unvanını aldıklarını, kimlere başpehlivan denildiğini merak etmektedirler. Bu yazımızda başpehlivanlar hakkında detaylı bilgiler verdik.

Başpehlivan nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Yağlı güreşçilere pehlivan denilmektedir. Başpehlivan ise, yağlı güreş ya da karakucakta, başa güreşerek rakiplerini yendikten sonra şampiyon olan güreşçilere denilmektedir. Pehlivan olup da başka meslekleri icra eden çok sayıda kişi bulunmaktadır. Ancak başpehlivan unvanını elde etmek zordur. Bu yüzden bu kişilerin genel olarak tek meslekleri başpehlivanlıktır.Başpehlivanlar güreşten önce kispet adı verilen deri pantolonlardan giyerler ve yarıştan önce yağlanırlar. Yağlanma işlemleri zeytinyağı ile yapılmaktadır. Başpehlivanlar çok sayıda güreşe çıkmış ve bunlardan birçoğunu galip bitirmiş uzman güreşçilerdir. Peki başpehlivan nasıl olunuyor? Başpehlivan olmak için kaç güreş kazanılmalı?

Başpehlivan kimdir?

Başpehlivan nasıl olunur?

Başpehlivan olmak için adımları tek tek aşmalısınız. Öncelikle pehlivan olarak turnuvalara ve Türkiye geneli yapılan şampiyonalara katılmanız gerekmektedir. Bu şampiyonalarda kilonuza göre çok sayıda galibiyet ve madalya elde etmelisiniz. Daha sonra ise kendinizi güreş kulüplerine tanıtmalı ve bu kulüplerden bir tanesine girerek profesyonel olmalısınız. Tüm bunları başarmanız durumunda başpehlivan unvanını elde edebilirsiniz.

Başpehlivanlar rakiplerini alt etmek için kuvvet ve cüsse ihtiyacı duymaktadırlar. Bu sebepten dolayı antrenmanlarına ve beslenmelerine çok dikkat ederler. Genel olarak protein ağırlıklı beslenmeye çalışırlar ve bu da her ay belirli bir maddiyat gerektirmektedir. Bu durumu aşabilmek için kendinize sponsor bulabilirsiniz. Ayrıca güreş ağaları ile irtibata geçerek de kendilerine yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz.

Başpehlivan maaşları

Başpehlivanlar ne kadar para kazanıyorlar?

Başpehlivanlar katılmış oldukları turnuvalardan gelir elde etmektedir. Ancak ülkemizde en bilinen turnuvalardan bir tanesi olan Kırpınar Yağlı Güreşleri’nden bile elde edilen gelir çok yüksek değildir. Bu turnuvada kazanan kişilere 50 – 60 bin TL seviyelerinde bir ödül verilmektedir. Fakat başpehlivanlar sadece elde ettikleri turnuvalardan gelir elde etmezler. Sponsorluklardan ve takımlardan ayrıca belediyelerden de gelir elde etmektedirler. Bu mesleği yerine getiren ülkemizdeki sayılı başpehlivanların aylık geliri 10 bin TL’yi rahatlıkla geçmektedir.

Recep Kara, Recep Gürbüz, Mustafa Batu, Mükerrem Kıyı, Mehmet Yeşil, İsmail Balaban, İsmail Koç, İsmail Erkal, Ali Gürbüz, Şaban Yılmaz, Savaş Yıldırım, aydın Demir ülkemizde en çok tanınan başpehlivanlardandır. Yine bu listeye adını yazamadığımız çok sayıda kişiyi de ekleyebiliriz.

Bu yazımızda başpehlivan maaşları ile başpehlivan ne kadar para alıyor, kaç para alır konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER BAŞPEHLİVAN HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, başpehlivan konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan başpehlivan duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.