Kanunlar, yönetmelikler uyarınca kanun koymak ve yönetmek için bir veya daha çok aday arasından belli birini veya birkaçını seçme işlemine seçim denilmektedir. Ancak son dönemde siyaset tarihine yeni bir tanım daha girdi. Baskın seçim olarak bilinen bu tabirin anlamı nedir?

Baskın Seçim Nedir, Ne Demektir?

Genel seçimler 4 senede bir, yerel seçimler ise 5 senede bir yapılmaktadır. Seçim yılı daha önceden belli olmasından dolayı da siyasi partiler ve adaylar bu tarihlere önceden hazırlanmaktadırlar. Ancak erken seçim durumlarında siyasi partiler ve adayların hazırlanması oldukça zor olabilmekte ve yeterli hazırlığı yapmadan, kendilerini yeterince ifade edemeden seçime girmek zorunda kalmaktadırlar. Son alınan genel seçim kararı da bu sebepten dolayı baskın seçim olarak adlandırılmaktadır.Bilindiği üzere baskın “Hiç beklenmedik bir anda veya kısa sürede gerçekleştirilen saldırı” anlamını taşımaktadır. Bu yapılacak olan seçimin de bu tarzda bir seçim olduğu öne sürülmüş ve siyasi otoritelerce bu seçimin bir baskın seçim olduğu iddia edilmiştir.

Baskın seçim meclis kararı ile alınmaktadır. Hükümetin kurulması veya herhangi bir değişiklik durumunda Anayasa’da öngörülen seçim dönemi dolmadan yapılan seçime denilir.  Baskın seçimde hedef diğer siyasi partilerin seçime hazırlanmasına zaman tanımadan seçime gidilmesidir. Bazı durumlarda bu siyasi partilerin güçlü olduğu dönemlerde ilerisini tahmin edemediklerinden dolayı yapılmaktadır. Çünkü o tarihte yapılan bir seçim ile kazanmak daha mantıklı gelmektedir. Peki sizler yapılacak olan bu seçimin nasıl bir seçim olduğunu düşünüyorsunuz? Yapılacak olan seçim siyasetçilerin belirttiği üzere bir baskın seçim midir? Yorumlarınızı aşağıda yer alan yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER BASKIN SEÇİM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, baskın seçim konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan baskın seçim duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.