Başhekim nedir, ne demektir?

Başhekim, kısaca bir hastanenin yönetim ile ilgili yükümlülükleri olan, görevli hekime denmektedir. Hastanenin eğitimi, idari ve tıbbi hizmetlerinden sorumlu olup hastaneyi en iyi şekilde yöneten en üst seviyede bulunan hekime başhekim denir. Genel olarak çalışma disiplini, kural ve şartlarını yerine getirmesi konusunda çalışanlarını uyaran, hastalar ile ilgilenen, hastanenin gereç ve araçları gibi eşyalar konusunda bilgi sahibi olan kişiler başhekimdir. Hastanede bulunan hem hastaların hem işçilerin sağlıklarından yükümlü olan başhekimlerin görevlerini maddeler halinde görelim.

Başhekim görevleri nelerdir, ne iş yaparlar?

Başhekimler öncelikle hastane yönetiminde büyük sorumluluk sahibidir. Bu yüzden işleri oldukça zordur. Genel olarak görevlerini maddeler halinde aşağıdaki gibi sıralayabiliriz. • Hastanenin hizmetleri konusunda yapılıp yapılmadığını takip etmek ve kontrol etmekle yükümlüdürler.
 • Hastanenin hizmetinin ve veriminin en iyi şekilde olması konusunda gerekli işlemleri yapmaktadırlar.
 • Hastaneyi en iyi şekilde her alanda yönetmekle sorumludurlar.
 • Hastanede çalışan işçilerin geliş ve gidiş saatleri olmak üzere çalışma saatlerini de kontrol ederler.
 • Hastanede çalışan kişilerin hastalara olumsuz davranmamaları konusunda tedbir almaktadırlar. Yapılırsa da bu hususta lazım ne var ise yapmaları gerekiyor.
 • Hastaların muayenesinde ve tedavisinde gerekli özeni ve nezaketi göstermeleri gerekmektedir.
 • Hastanenin laboratuvar hizmetlerinden sorumludurlar.
 • Belirli dönemlerde çalışanlar ve uzman olan doktorlar ile toplantı yapmakla yükümlüdürler.
 • Hastanede düzeni sağlamak ve her alanı kontrol etmek zorundadırlar.
 • Hastanede yer alan eşyaların ve malzemelerin kontrolünü yaparak çalışıp çalışmadığını görmeli ve sorun var ise onarımını yaptırmalıdır.
 • Bütün belge ve malzemelerin kayıtlarını tutmakla yükümlüdürler.
 • Hastanede çalışanların yıllık izin ve diğer izinlerinden sorumlu olup kontrol etmeli ve bu konuda görevini yerine getirmelidir.

Bu gibi daha onlarca görevi olan başhekim genel olarak hastanede bulunan her konuda sorumlu olup kontrol etmekle yükümlüdürler. Hastanede bulunan eşyalar, belgeler, malzemeler, çalışanlar ve hastalardan sorumludurlar.

Nasıl başhekim olunur?

Devlet hastanelerinde başhekim kamu terimi olarak hastane yöneticisi olarak geçmektedir. Başhekim terimi değişse de günümüzde hala başhekim olarak anılmaktadır. Başhekim olabilmek için önceleri hekim olmak yeterliydi. Hangi alan olduğu önemli değildi. Ancak şimdilerde ise geçtiğimiz dönemlerde beden eğitimi öğretmeni bile başhekim olması, sağlık müdürlüğünün neye göre seçim yaptığı akıllarda soru işareti bırakmıştır.

Bunun dışında Başhekim nasıl olunur sorusunu cevaplayacak olursa, öncelikle bu konuda doktor olmanız gerekiyor. Gerekli tıp fakültesinde bitirdikten sonra uzmanlık yapmanız ve bu deneyimi en az 5 yıl kadar sürdürmeniz gerekiyor. İl Sağlık Müdürlüğü sizin çalışmanızı ve deneyiminizi gördükten sonra başhekim olmanız için sizi bakanlığa sunar. Bakanlıktan onay çıkarsa başhekim olunabilir. Onun dışında başhekimlik için ekstra sınav, mülakat vs. detayları yoktur. Tecrübeniz doğrultusunda Bakanlık onay vermesi yeterlidir.

Başhekimler ne kadar maaş alırlar?

Başhekimler bulunduğu hastanenin yöneticisi olarak göreve başlar. Bütün hastanede yer alan eşya, belge, malzeme, personel ve hastalardan sorumludurlar. Kontrol ve takipleri yapmakla yükümlüdürler. Atandığınız zaman ilk başlarda düşük maaş olsa da genel olarak başhekimlerin maaşları 16.232 TL civarında olmaktadır. Şayet sadece hastane müdürü ise yaklaşık 5.000 TL maaş almaktadır.

Bu yazımızda başhekimlerin görevleri nelerdir, olmak için gerekli şartlar, olmak istiyorum nasıl olurum, ne kadar maaş alır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER BAŞHEKİM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, başhekim konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan başhekim duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.